Júliustól átlagosan mintegy öt százalékkal kell kevesebbet fizetniük a háztartásoknak a villamos energiáért – erősítették meg lapunk korábbi értesüléseit tegnap a szolgáltatók hivatalos közlései. Az egyes egyetemes ellátók területei között komoly különbségek mutatkoznak.
A legnagyobb áresés az Émásznál következik majd be: az észak-magyarországi fogyasztóknak 9,71 százalékkal lesz olcsóbb a villany. Ez azt jelenti, hogy az eddigi kilowattóránkénti 49,68 forint helyett jövő hónaptól 46,8 forintos tarifát kell fizetni. A társaság közlése szerint egy átlagos fogyasztónak így havonta 575 forinttal szerepel kisebb összeg a számláján. A legkisebb díjcsökkenés az Émásszal egy cégcsoportba tartozó Elműnél tapasztalható. Itt az ár mindössze 2,62 százalékkal lesz alacsonyabb, vagyis a kilowattóránkénti 47,85 forint helyett ezentúl 47,12 forintot kell fizetniük a társaság ügyfeleinek ugyanakkora mennyiségért. Ez átlagos esetben havonta 145 forintos „kedvezményt” jelent a végösszegben.
Az E.ON lapunkkal azt közölte, hogy a lakossági fogyasztók számára 4,6 százalékkal mérsékli az áramdíjat. Ez alapján az eddigi kilowattóránkénti 49,23 forintos tarifa 46,96 forintra csökken. A lakossági árváltozás mindhárom szolgáltató esetében azonos mértékű a kis- és közepes vállalkozások által használt tarifában bekövetkező változással. Megkerestük a Démászt is, ám a cég konkrét számokat nem közölt, csupán az árcsökkentésre vonatkozó kérelméről számolt be.
– A díjcsökkentésre a beszerzési árak esése adott lehetőséget – mondta tegnap Kövesdi Zoltán, az Elmű–Émász-csoport igazgatósági tagja. Kifejtette, a gazdasági receszszió következtében erőteljesen mérséklődött az áram iránti igény, ami lenyomta a nagykereskedő Magyar Villamos Művek által kínált árakat. Ez a tényező a végfelhasználói ár mintegy harmadát adja. Mint mondta, kisebbrészt az is szerepet játszott az árcsökkenésben, hogy a szolgáltatók tavaly kivétel nélkül túllépték a megengedett árrésüket. A többletfizetéssel keletkezett összeget azonban nem térítik vissza a társaságok, hanem a tarifa mérséklésére használják fel.
Boross Norbert, a cégcsoport szóvivője arról beszélt, hogy az árképzési rendszerben további tartalékok vannak, ám ehhez sok elem újraszabályozására van szükség. Mint fogalmazott, jelenleg a végfelhasználói díjban kilowattóránként átlagosan hét forintot tesz ki a kötelező átvételi tarifa, amelyen keresztül a villanyfogyasztók elsősorban a hőt és áramot egyaránt termelő erőműveket támogatják. Megjegyezte, a szolgáltatók árrése kilowattóránként 1,98 forint, ám ezt is lehetne csökkenteni egyebek között az ügyfélszolgálati irodákra vonatkozó szabályozás módosításával, amely által mérsékelni tudnák költségeiket.
Bosszúság a sárga csekkel. Több millió embernek okozhat bosszúságot, s akár többletkiadással is járó kellemetlenséget a sárga csekkek befizetéséhez kapcsolódó új jogszabályi változás – hívta fel a figyelmet tegnap az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE). Az átutalási megbízással történő készpénzbefizetést, hétköznapi nyelven a sárga csekkes befizetést eddig a Magyar Posta pénztáránál történő befizetéssel teljesítettnek tekinthettük. A befizetők hosszú évek alatt megszokták, hogy a sárga csekken feltüntetett fizetési határidő számukra a postai befizetés határidejével azonos. Mostantól viszont a fizetési megbízás azon a napon teljesül, amikor a pénz a kedvezményezett, például a közműcég számláján megjelenik. Az OFE tegnapi közleményében arra figyelmezteti a fogyasztókat, hogy pontosan kövessék figyelemmel a számláikon feltüntetett fizetési határidőket, és a lejárat előtt legalább két nappal korábban fizessék be csekkjeiket a postán. A posta részére a jogszabály ugyanis maximum két napot engedélyez a befizetett öszszeg átutalására.
A lakosságot széles körben kiszolgáló vállalkozások (energiaszolgáltatók, vízművek, távközlési társaságok, távhőszolgáltatók) figyelmét pedig arra hívta fel az egyesület, hogy tanúsítsanak fogyasztóbarát magatartást, s hatékonyabban tegyenek eleget tájékoztatási kötelezettségüknek. Éljenek például azzal a lehetőséggel, hogy a számláikban, a kísérő levelükben vagy honlapjukon szembetűnő módon hívják fel a fogyasztók figyelmét a változásra. Kimondottan fogyasztóbarát megoldás lenne, ha a csekkeken a csekkbefizetés határnapját tüntetnék fel – véli az OFE.
Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank pénzforgalom- és értékpapír-elszámolás szakterületének igazgatója egyetért ezzel. – A postai átutalás három napig is eltarthat, így az lenne a jó, ha a csekken azt tüntetnék fel, mikor célszerű feladni az összeget. Az esetleges késedelmi kamatról az adott – például közüzemi – szolgáltató dönt, ám néhány napos ráhagyás eddig is jellemző volt – fűzte hozzá az igazgató.

Iskolai rémálom Szegeden: boxerrel ütötték a nyolcadikos fiút