Ügyészséggel a korrupció megfékezéséért

Az ügyészség megerősítésével kíván gátat szabni az új kormány a korrupciónak. Elképzelhető, hogy speciális, kifejezetten vesztegetésekkel kapcsolatos ügyekben nyomozó egység jön létre a vádhatóságnál.

Jakubász Tamás
2010. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erőteljes eszközökkel lép fel az Orbán-kormány a mindent átszövő korrupció ellen. Erről Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter beszélt egy tegnapi szakmai konferencián. A miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott: új hivatal létrehozása helyett inkább a már meglévő bűnüldöző szerveket, s különösen a vádhatóságot erősítenék meg. Kérdésünkre, miszerint elképzelhető-e egy, az ügyészségen belüli speciális korrupcióellenes egység felállítása, úgy fogalmazott: a jelenlegi lehetőségeket kell kihasználni, amibe akár ez is belefér. Mint mondta, a vádhatóság megerősítésének mikéntjéről, az intézkedések részleteiről egyeztetnek majd a szakmával. Végezetül rögzítette, hogy a kormány minden lehetséges módon támogatja a vesztegetések hatósági feltárását.
Szakmai körökben üdvözölték a korrupciós ügyek vádhatósághoz utalásának gondolatát. A Transparency International (TI) magyarországi szervezetének vezetője úgy vélekedett, hogy a vesztegetéses esetek nyomozását kizárólag egyetlen hatósághoz kellene rendelni.

*

– Jelenleg számos hazai bűnüldöző szervezet kutatja az efféle viszszaéléseket, de nem egészen világos, milyen rendszerben – mondta Alexa Noémi. A korrupcióellenes szervezet támogatná egy, az ügyészségen belül működő speciális egység kialakítását. Már csak azért is, mert ez mutatkozik a leghatékonyabb és egyben a legolcsóbb megoldásnak. A Transparency Internacional (TI) vezetője emellett hangsúlyozta, a korrupciót feltáró esetleges egységnek a politikától függetlenül kellene működnie. Emellett helyesnek nevezte azt is, hogy az új kormány – elődjével ellentétben – nem tervezi új hatóság kialakítását. Még Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon miniszterelnökségének időszakában vetődött fel az úgynevezett közérdekvédelmi hivatal felállításának ötlete, amivel szemben az általános ombudsman és a szakmai szervezetek is éles kritikát fogalmaztak meg. Alexa Noémi közölte: a térségünkben is próbálkoztak efféle intézmény felállításával, ám szinte mindenütt kudarcba fulladt az intézkedés. – A vesztegetéses ügyek vádhatósághoz rendelésében látjuk a jelenlegi, nem túl rózsás helyzet megoldását – summázta véleményét a korrupcióellenes szervezet irányítója.
A tegnapi konferencián a Bölcsek Tanácsa nevű szakértői szervezet mutatta be a visszaélések leküzdésével foglalkozó tanulmányát. A rendezvényen több neves hozzáértő is felszólalt, például az ELTE jogi karának docense, aki beszédében mások mellett szót ejtett az ügyészség fokozottabb szerepvállalásáról is. Gellér Balázs úgy fogalmazott: a korrupciós ügyekben a vádhatóságnak kell játszania a központi szerepet, s sürgette, hogy minden vesztegetéses eset nyomozása tartozzon az ügyészséghez. Előadásában a docens kitért arra is, hogy a büntető jogszabályokban 2002 óta bekövetkezett változások hagynak kívánnivalót maguk után. A rendezvényen szót kapott a legfőbb ügyész helyettese is, aki szintén felemlegetett jogalkotási anomáliákat. Belovics Ervin jónak tartaná, ha a korrupciós esetek büntetési tételeit jelentősen felemelnék, ugyanis csak komoly szankciók rettentik el a polgárokat az efféle visszaélések elkövetésétől. Úgy vélekedett: nem tartható, hogy egyesekre olyan mértékű pénzbüntetés szabnak ki, ami még a töredékét sem fedezi annak az összegnek, amit jogellenes módon szereztek meg.
A Bölcsek Tanácsának elképzeléseit Fodor István, a grémium tagja ismertette. A szakértői fórum szerint a korrupció elleni harc csak akkor lehet sikeres, ha a kormányban megvan a kellő elszántság. Emellett szükség lenne még tízéves programra, szervezeti változtatásokra és a jogszabályok módosítására is. A legfontosabbnak egy úgynevezett jelzőrendszer felállítását nevezte, valamint azt, hogy a vesztegetések elleni állami fellépést megfelelően hangolják össze.
A konferencián felszólalt a Bölcsek Tanácsát életre hívó Sólyom László is. Az államfő beszédében frontális támadást javasolt a társadalomban mélyen gyökerező korrupció ellen. Mint mondta, az új kabinetnek kíméletlenül fel kell számolnia a visszaéléseket, ezt diktálja mind a kormányerő, mind az ország érdeke. A köztársasági elnök ugyanakkor figyelmeztetett: gyökeres változás csak hosszú idő alatt állhat be. Sólyom úgy vélekedett, tudatosítani kell minden egyes polgárban, hogy a korrupció rendkívül ártalmas, azzal mihamarabb le kell számolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.