Vörös, fekete helyett arannyal

ÖttusaA közelmúltban többször utaltunk arra, ami tegnap nyert megerősítést: az olimpiai, világ- és Európa-bajnok öttusázó, Vörös Zsuzsanna bejelentette visszavonulását. Előbb saját, majd párja súlyos sérülése hátráltatta felkészülését, sportága új szabályaiba sem szokott bele, de mint érdeklődésünkre elmondta, bár Székesfehérvárról Szegedre költözik, nem akar örökre szakítani az öttusával.

Deák Zsigmond
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balczói eredménysor. Vörös Zsuzsannát eredményei olyan magasságba emelik, ahová kevesek jutnak el, mondjuk a sportág legendája, Balczó András. Az 1977. május 4-én, Székesfehérvárott született, s a helyi Alba Volánban sportolt klasszis legjobb eredményei, egyéniben: világbajnok (1999, 2003, 2004), vb-2. (1998, 2002, 2005), Európa-bajnok (2000, 2006), Eb-2. (2003.); csapatban: világbajnok (2002), Európa-bajnok (2000, 2003), vb-3. (1998, 2003, 2006, 2008, 2009), Eb-3. (2009); váltóban: világbajnok (2000, 2003), vb-3. (2002), Európa-bajnok (2001, 2003), Eb-2. (2004, 2005, 2008), Eb-3. (1997, 2007). Olimpiai eredményei: aranyérmes (2004), 15. (2000), 20. (2008).


A levegőben lógott a bejelentése, ezt kár lenne tagadni, hiszen idén még, pontosabban már egyáltalán nem versenyzett. Mikor született meg a végleges döntés? – kérdeztük a 33 éves, immár volt öttusaklasszist.
– Érlelődött a folyamat, de most mondtam ki. Az okai összetettek. Más lett volna a helyzet, ha 2008 novemberében nincs a lovasbalesetemből adódó súlyos sérülésem. A kor nem számít, de ilyenkor mégis, amikor fél év edzéskihagyás után kell visszacsöppenni valami teljesen újba. Mire beleszokhattam volna, tavaly szeptemberben jött egy újabb szerencsétlen sérülés, a páromé, mellette volt a helyem, így még egy felkészülési időszak esett ki. Félreértés ne essék, nem bántam meg, hogy belevágtam a megreformált öttusába, mivel nem szeretnék tőle elszakadni, szívesen használnám az edzői és tanári diplomámat. Így legalább tudom, hogyan versenyeznek a fiatalok.
– S hogyan?
– Ez van, ehhez kell alkalmazkodni, s még további szabályváltozások várhatók, például a lézerpisztoly bevezetése. Folyamatosan formálódik a sportág, a jelek szerint abba az irányba, hogy minél inkább eladható legyen a médiának és a közönségnek. Nemrég webkamerán követtem végig az angliai Világkupa férfiversenyének hajráját Marosi Ádám és egy cseh fiú között, ahol csak célfotó döntött. Mit mondjak, tényleg növekedett az izgalom, a feszültség. Egyébként akad, aki a régiek közül tudott alkalmazkodni az újhoz: a német Lena Schöneborn 2008-ban Pekingben még a hagyományos rendszerben nyert olimpiát, de azóta is ott van a közvetlen élvonalban.
– Említette, hogy nem szakadna el az öttusától, de ennek némileg ellentmond, hogy szűkebb pátriájából, Székesfehérvárról Szegedre költözik, ami fehér foltnak számít a sportág szempontjából.
– Nem szeretnék mindent felégetni magam mögött, az édesanyám, a családom Fehérvárhoz köt ezután is. Viszont a páromnak Szegeden működik a vállalkozása, azt nehezen lehetne elköltöztetni. Ő még napi kétszer gyógytornászhoz jár, de már a saját lábán, a két mankót is korábban letette, mint jósolták, szívós szervezettel bír. Az öttusával kapcsolatban pedig éppen azt tervezem, hogy ha találok rá fogadókészséget, Szegeden is szeretném meghonosítani.
– Jó, hogy ez Fehérvárott már több évtizede megtörtént. Mire emlékezik vissza legszívesebben eredményekben gazdag pályafutásából?
– Amikor szóba került, hogy befejezem, próbáltam összeszámolni az érmeimet, és kapaszkodnom kellett, hogy ne maradjon ki semmi. Szerencsére az internet segített: olimpián, Eb-n, vb-n, nemzetközi versenyen összesen 29, országos bajnokságokon pedig 25 aranyat szereztem a felnőttek között. Ezek közül különösen jó visszaemlékezni az 1999-es margitszigeti vb-re, a 2000-es fehérvári Eb-re, a 2004-es athéni olimpiára, a 2006-os budakalászi Eb-re, amiket megnyertem. Ám nekem egy ezüst is nagyon kedves, az, amit 2002-ben szereztem a San Franciscó-i vb-n Simóka Bea mögött. Előtte hullámvölgyben voltam, magán a versenyen is mély lélektani gödörből rángattak ki a jelen lévő fehérvári edzőim, s a befutó is igen izgalmasan alakult, Füri Csilla húzott a futásban, ezen is múlt a második helyem. Nagy élmény volt, onnan számítom, hogy a csúcsra értem, utána évekig minden világversenyen érmet szereztem egyéniben.
– Lesznek magyar követői?
– Kovács Saroltában, Gyenesei Leilában és a többiekben is megvan a lehetőség, hogy előbb vagy utóbb, de inkább előbb ott legyenek a legjobbak között.

Kapitányi méltatás. Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány így reagált Vörös Zsuzsanna bejelentésére: „Kiemelkedő alakja a magyar öttusának, az olimpiai bajnoksággal megkoronázta pályafutását. Amikor átvettem a női vonalat, azt gondoltam, hogy segíteni tud a tapasztalatával, de a körülmények úgy alakultak, hogy nem tudott ismét igazán edzésbe állni és versenyezni. Ám edzőként bizonyíthat, nem akar elszakadni a sportágtól.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.