Nagy érdeklődéssel olvastam a Magyar Nemzet június 5-i számában Szatmári József Múltunk nagy fejezetei a Szabadság tér történetében című írását.
A Szabadság tér többrendbelileg kötődik az életemhez. Édesapámnak, Kozma Mihály okleveles gépészmérnöknek jelentős vállalkozása volt 1923 és 1949. január 2. (lásd államosítás) között. Nyílászárókat gyártottak és épületbelső-vasszerkezeti munkákat végeztek. Budapest több ismert épületének kivitelezésében vettünk részt. De maradok a Szabadság térnél. Szatmári József írása részletesen bemutatja a tér történetét annak jelentős épületeivel. A bemutatásban elérkezett a tér déli részének lezárásához. Ennek során megemlítette a Szabadság téri református templomot, a csatlakozó kétoldali bérházakkal együtt. Ennek kivitelezésében is részt vettünk. Megemlíti a kilencvenes évek végén épült Bank Center épületét. És itt szeretnék egy hiányzó láncszemet megemlíteni.
1936-ban épült az akkori Pénzintézeti Központ épülete a Szabadság tér és az Október 6. utca (akkor Bálvány utca) sarkán. Az épületet Nyiri István és Lauber László műépítészek tervezték. Ez Budapest építészetileg egyik kiváló létesítménye volt. A felszín feletti nyolc emelet a felszín alatt mínusz négy emelettel folytatódott: trezor, pincék, hadi egészségügyi intézmény, saját víz- és villanyellátás biztosítása. Érdekessége a háznak, hogy svéd mintára ez volt az első olyan épület, amelyben falfűtés volt. Ez működött a háború végéig. Az épületet nagyon jól ismertem, és még jobban megtapasztaltam, mert 1951–1970 között itt működött a Kohó- és Gépipari Minisztérium, amelyben dolgoztam. Ennek az épületnek a nyílászáróit, belső vasszerkezeti részeit édesapám vállalatában készítették. Szeretném megemlíteni a falba épített redőnyajtós szekrényeket, amelyek a minisztériumi időkben is működtek.
Az akkori építésügyi hatóságok 1970-ben a felső négy emeletet kiürítették, mondván, hogy építészetileg veszélyes. Ebből eredendően kellett átköltöznie a minisztériumnak a Margit körút 85. szám alatti, akkor épülőfélben lévő Ganz Villamossági Művek épületébe. Azóta az MNB, illetve más pénzügyi szervek kerültek az épületbe, míg az elmúlt három évben az Unicredit Bank vásárolta meg, s átépítette a bankközpont igazgatóságának.
Kozma László
Eötvös Loránd-díjas
okl. gépészmérnök, Budapest

KRESZ-teszt: Ön tudja, ki halad át először a kereszteződésben?