Az Elveszett frigyláda fosztogatói bemutatása óta sokan vágytak arra, hogy bőrkabátba bújhassanak, hogy aztán kalapjukat a szemükbe húzva, ostorral az oldalukon induljanak legendás kincsek felkutatására. Albert Yu-Min Lin professzor és a Field Expedition: Mongolia – Valley of the Khans elnevezésű nemzetközi régészeti vállalkozás többi szervezője ugyan senkinek sem kínál Indiana Jones-féle kalandokat, de azt igen, hogy közreműködhet a történelem egyik legnagyobb rejtélyének leleplezésében.
Az egykori mongol világbirodalom hírhedt uralkodójának, Dzsingisz kánnak a sírját az utóbbi húsz évben számos expedíció próbálta megtalálni Mongóliában, ám ezek egyike sem hozott eredményt. Tavaly egy újabb kutatást, a Valley of the Khans projektet indította el Albert Lin, amelyben a National Geographic magazinnal is együttműködnek. A régészek a munkába az internetezőket is be kívánták vonni, mivel úgy gondolták, felbecsülhetetlen értékű segítséget nyújthatnak a mongolok 1227-ben elhunyt uralkodója nyughelyének megkeresésében. Az önkéntesek feladata az egykoron Lengyelországtól Japánig terjedő világbirodalomról készült műholdas felvételek elemzése lesz – közölte a csoport a projekt honlapján. Mint írják, az amatőr légi régészek könnyen beazonosíthatják a folyókat és az utakat, a jurtákat, az idő martalékává vált ősi épületeket, s összevetve ezeket a valós idejű adatokkal és térképekkel, az expedícióban részt vevő szakemberek sokkal tisztább képet kaphatnak Mongólia különböző területeiről.
A kutatók többek között azért folyamodtak a szatellitképekhez, hogy a minimálisra csökkentsék az ásatások számát, megkímélve a mongolok számára máig szent földet. Az önkéntesek munkájának tehát az a célja, hogy a régészeknek csak akkor kelljen ásniuk, ha bizonyosnak látszik, az adott helyen történelmi örökség lapul a mélyben.
Az érdeklődők a hónap végéig kereshetik fel a kutatás honlapját, hogy ott csatlakozzanak a történelmi expedícióhoz, s megjelöljék a különböző tárgyi leleteket valószínűsítő elemeket.
A regisztrációhoz mindössze felhasználónevüket, e-mail címüket és egy jelszót kell megadniuk, így a rendszer számolni tudja az általuk bejelölt elemeket. Minél többet ismernek fel, annál magasabb szintre léphetnek, s láthatják azt is, hogy mit mulasztottak el, illetve mások mit találtak meg. Így a több szem többet lát alapon a kutatók az internetezők segítségét felhasználva végezhetnek további kutatásokat a terepen, s előbb-utóbb akár Dzsingisz kán sírhelyét is beazonosíthatják.

Kiderült, miért látogatott Pécsre Orbán Viktor