Egyre nehezebb irodát kiadni Budapesten

Miközben Európában emelkednek, nálunk csökkennek az irodabérleti díjak, és egyre kevesebb az új iroda. A zuhanás a Duna House elemzője szerint előre látható volt, s a fellendülésig nem is várható változás, a CB Richard Ellis ugyanakkor már látja a javulás jeleit.

Hajdú Péter
2010. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa-szerte növekvőben vannak az irodabérleti díjak, s Kelet-Közép-Európában Lengyel-, Cseh- és Oroszországra koncentrálódnak az új befektetések – mutatja a CB Richard Ellis friss jelentése, amely hazánk esetében csak minimális javulást prognosztizál.
Borbély Gábor, a CB Richard Ellis regionális elemzője szerint a kelet-közép-európai ingatlanpiac méretében és intenzitásában kisebb, mint a nyugat-európaié, ám a regionális árak összefüggenek egymással. A térségben Varsóé a legnagyobb és legaktívabb piac, majd Prága és Budapest következik. Fővárosunkban jelenleg ugyan kevés üzlet köttetik, de a várakozásokat jelző hozamszint az elmúlt időszak 8 százalékáról 7,75 százalékra csökkent, ami annyit jelent, hogy a piac mintegy 3-4 százalékkal magasabbra értékeli a budapesti ingatlanokat, mint korábban.
– A nyári holt szezont követően dől el, hogy folytatódik-e ez a javulás, a lassan visszatérő külföldiek itt maradnak-e hosszabb távon – hangsúlyozta Borbély. – Szeptember után az is kiderül, hogy az elmúlt negyedévben gyengélkedő nyílt végű német befektetési alapok – amelyek jelentősen befolyásolják a magyarországi várakozásokat – erőre kapnak-e.
A régió helyzetét összefoglalva Tim O’Sullivan, a CB Richard Ellis magyarországi irodájának ingatlanbefektetési vezetője kijelentette: a befektetői aktivitás 32 százalékos emelkedése pozitív jel Kelet- és Közép-Európában. A befektetők hangulata javul, a figyelem nő a régió iránt, és ez várhatóan az év további részében is kitart.
A Budapest Research Forum (BRF) napokban megjelent elemzése szerint a második negyedévben 42 százalékkal kevesebb új iroda került piacra, mint a megelőző három hónapban. Ugyan több mint 53 ezer négyzetméternyi bérleményt adtak át Budapesten, ebből azonban csak mintegy 30 ezer négyzetméter bővítette a piacot, a többi saját tulajdonú helyiség volt. Miután az elmúlt három hónapban kevés volt az átadott új bérlemény, továbbra is húsz százalék körüli az üresen álló irodák aránya.
Murányi Ákost, a Duna House vezető elemzőjét egyáltalán nem lepték meg a most megjelent adatok. A szakértő szerint a válság kezdetén, 2008 őszén mindenki számára világossá kellett válnia, hogy a budapesti irodapiac jelentős felesleggel rendelkezik. Azonnali reakcióként jelentősen estek a bérleti díjak, s ma már a korábbi 14-15 euró/hó/négyzetméteres díjakkal szemben 7-9 euróért is találhatunk irodát. Murányi Ákos felhívta a figyelmet: ez a tendencia nem kifejezetten egészséges, mert vannak irodaházak, amelyek szinte konganak az ürességtől. A válságra reagálva sok vállalkozás jelentősen átalakította a munkaerő-politikáját, ennek nyomán kisebb, alacsonyabb színvonalú, kevésbé központi fekvésű irodába költözött. Akadtak olyan cégek is, amelyek számos munkafolyamatot távmunkába adtak, s így vágták vissza költségeiket. Murányi elmondta: amíg nem kezdődik el a gazdasági kilábalás, nem is várható gyökeres változás, mert a válság kezdetén a nagy fejlesztő cégek túlélésre rendezkedtek be, leállítottak szinte minden beruházást, s csak nagyon kevesen vannak ma a piacon, akik új építkezésbe fognak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.