Meglepte az ügyészeket és az együttműködő BRFK nyomozóit is az a több emelet mélységű kazamatarendszer, amelyet Mesterházy Ernőnek, Demszky Gábor főpolgármester bizalmasának szigligeti nyaralói alatt, a várhegy gyomrában találtak – derült ki a Központi Nyomozó Főügyészség lapunknak adott válaszaiból. Fazekas Géza, a hatóság szóvivője arról tájékoztatott: a közös nyomozócsoport kedden délután kezdte meg a házkutatást a BKV-botránnyal öszszefüggésben előzetes letartóztatásban lévő volt főtanácsadó öt, Szigligeten található ingatlanában.
*
Itt és a hozzájuk kapcsolódó többszintes pincerendszerben számos, az ügyhöz kapcsolható iratot és számítástechnikai eszközt foglaltak le. A nyomozók a közelmúltban átkutatták a botrány kapcsán szintén rács mögé helyezett Lelovics Ottó, Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettes egykori munkatársa Lovason álló nyaralóját is, ahol ugyancsak bizonyítékokat foglaltak le.
Papp Gábor, Mesterházy Ernő ügyvédje az MTI-nek azt mondta: kifogásolja, hogy nem értesítették sem őt, sem pedig ügyfelét a házkutatásról, s azt a gyanúsított három gyermeke jelenlétében hajtották végre órákon át. A védő utalt arra, hogy a büntetőeljárási törvény szerint lehetőleg reggel 6 és éjfél között kell végrehajtani a házkutatást, ami ebben az esetben egész éjszaka tartott.
Fazekas Géza a tegnapi lapzárta idején is zajló házkutatásokat azzal indokolta, hogy olyan adatok merültek fel, amelyek szerint egyes, a gyanúsítottak érdekében eljáró személyek az ügy szempontjából fontos dokumentumokat és eszközöket igyekeznek eltüntetni a hatóság elől. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a házkutatás mindenben megfelelt a büntetőeljárásról szóló törvénynek, és a házkutatások, valamint a lefoglalások ellen az ingatlanokban jelen lévő hozzátartozók nem éltek panasszal.
Mesterházy Ernőt február 5-én vették őrizetbe a BRFK nyomozói, miután egy nappal korábban házkutatást tartottak volt székhelyén, a Kormányzati Koordinációs Központban, Demszky városházi irodájától néhány ajtónyira. A főpolgármesteri főtanácsadót akkor hűtlen kezeléssel gyanúsították meg, majd az eljárást átvevő KNYF módosította álláspontját, és május végén Mesterházyt már bűnszervezetben, felbujtóként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanújával hallgatták ki. A vádhatóság szerint Demszky bizalmasa arra bírta rá a közlekedési vállalat vezetőit, hogy több milliárd forint értékben szükségtelen szolgáltatások igénybevételére kössenek szerződéseket, és ezzel csaknem 163 milliós vagyoni hátrányt okozott a közlekedési cégnek. Mesterházy előzetes letartóztatását a bíróság legutóbb augusztus 5-ig hosszabbította meg.
A BKV-botrány a Fidesz tavalyi feljelentései nyomán akkor pattant ki, amikor a Magyar Nemzet beszámolt a jelenleg házi őrizetben lévő Szalainé Szilágyi Eleonóra, a BKV volt humánpolitikai igazgatója csaknem százmillió forintos végkielégítése, nyugdíjazása és továbbfoglalkoztatása történetéről.
Az akár többmilliárdos kárértékű bűncselekmény-sorozatban május 26-án jogerősen is előzetes letartóztatásba helyezték a hűtlen kezeléssel gyanúsított Hagyó Miklóst, valamint kommunikációs munkatársát, Lelovics Ottót, akit az eljárásban már korábban is meggyanúsítottak.
Az ügyészség szerint Hagyó nyomására született az a szerződés, amely a HÉV utastájékoztató rendszerét érintette. A szolgáltatás elindult ugyan, ám azzal szemben minőségi kifogások voltak, de a politikus közbenjárására a BKV mégis igazolta a teljesítést, így a kivitelező cég 40 millió forinthoz jutott. Hagyót azzal is gyanúsítják, hogy arra utasította a BKV vezetőit, kössenek tanácsadói szerződést egy céggel a 4-es metró beruházásával kapcsolatos tanulmány elkészítésére 50 millió forint értékben, azonban a tanulmány felesleges és indokolatlan kiadást jelentett a BKV Zrt. részére.
Lelovics Ottót az akkor még a BRFK által vizsgált eljárásban nagy vagyoni hátrány okozásával gyanúsították meg. A nyomozók olyan adatokhoz jutottak, amelyek szerint Hagyó munkatársának nyomására a BKV vezetői elérték, hogy Lelovicsot egy kommunikációs ügynökség névleg foglalkoztassa úgy, hogy a cégtől többletszámlázás elfogadásával a közlekedési vállalat fizette a bérköltségét mintegy havi kétmillió forint értékben. Lelovics ezenkívül olyan szerződések megkötésre adott utasításokat, amelyek szükségtelenek és indokolatlanok voltak a BKV számára.
Intés a főpolgármesternek. Steiner Pál szerint amíg Demszky Gábor (SZDSZ) nem mond le, addig főpolgármesteri feladata és kötelessége a közgyűlés összehívása, Budapest működtetése. A Fővárosi Közgyűlés szocialista frakcióvezetője az MTI-vel tegnap közölte: sajnálattal vették tudomásul, hogy Demszky Gábor nem hívta össze a közgyűlés júniusi rendes ülését. Steiner Pál szerint jogosan merül fel a kérdés, hogy Demszky Gábor milyen más, önös érdeke miatt nem tesz eleget a főpolgármesteri esküjének. (MTI)

Turistalátványosság vagy időzített bomba – életre kelhetnek Nógrád vulkánjai?