Ukrajna a tuberkulózisfertőzés melegágya

Ukrajna a tuberkulózisfertőzés egyik legaktívabb területe. A Covid–19-járvány és a háború hatására a helyzet az elmúlt években romlott, amelyben közrejátszik Ukrajna rossz közegészségügyi helyzete, valamint a külső és a belső migráció is.

2025. 05. 18. 11:48
A Gauting klinikán egy Ukrajnából menekült nő tüdejének röntgenezését végzik, tuberkolózis szűrés keretében Fotó: AFP Fotó: MATTHIAS BALK
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán egészségügyi minisztérium közegészségügyi központjának megfigyelésen alapuló elemzése nyomán egy tanulmány nyomon követte a tuberkulózis és a multirezisztens tuberkulózis előfordulását Ukrajna területén, és rávilágított a válságok okozta negatív változásokra. 

ukrajna
Ukrajnai menekülteket vizsgáltak tuberkulózisra a gautingi tüdőklinikán. Fotó: AFP/Matthias Balk

 

A vizsgálati időszak alatt a tuberkulózis és a multirezisztens tuberkulózis előfordulása folyamatosan magas szinten maradt Ukrajna délkeleti régiójában. Az adatok elemzése szerint 2022–2023-ban jelentősen nőtt a tuberkulózis előfordulása Ukrajna középső részén (62,75/százezer lakos).

– részletezte elemzésében a Nature.com. 

Az eredmények a konfliktus alatt Ukrajna egész területén változó tuberkulózis-előfordulási mintát jeleztek, alacsonyabb arányokkal a konfliktus sújtotta területeken és magasabb arányokkal a befogadó régiókban. Ez tükrözi a fertőzésveszély növekedését a népességbeáramlás által érintett területeken.

A Szovjetunió összeomlása után az ország hosszan tartó gazdasági válságot élt át, amely a lakosság elszegényedéséhez és a közegészségügyi szolgáltatások romlásához vezetett. Ennek eredményeként a tuberkulózis súlyos növekedése és terjedése következett be, amelynek során széles körben elterjedtek a multirezisztens, vagyis a gyógyszerekre nem reagáló betegségformák. 

A Covid–19-járvány tovább bonyolította a tuberkulózisfertőzés helyzetét, mivel a betegség felismerése, időben kezelése nehezebbé vált. A globális tuberkulózis-előfordulási trend gyorsan emelkedett, és meghaladta a koronavírus-járvány előtti szintet is. Ebben az összefüggésben a tuberkulózis előfordulási arányának további emelkedése várható Ukrajnában, amely a szakemberek szerint a fertőzéssel súlyosan érintett országnak számít.  A 2022-ben kitört háború elkerülhetetlenül az életminőség romlásához vezetett, ami hozzájárult a tuberkulózis előfordulási gyakoriságának növekedéséhez. 

Azonban önmagában a háború nem a legfőbb oka a járvány terjedésének. Fontos szerepet játszanak olyan tényezők, mint a társadalmi-gazdasági körülmények vagy az egészségügyi rendszer ellátó képessége. 

Az ország egész területén hatalmas népességmozgások vannak, ami a tuberkulózis előfordulási gyakoriságának változását és a multirezisztens, gyógyszerekre nem reagáló tuberkulózisformák arányának növekedését okozhatják. Korábbi, kapcsolódó tanulmányok nemcsak az érintett területeken, hanem a szomszédos országokban is jelezték a tuberkulózis aktív terjedésének kockázatát. 

A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy a menekültek beáramlása további veszélyt jelent, és a tuberkolózisfertőzés halálozási arányának növekedését eredményezheti Európában, különösen az Ukrajnával határos kelet-európai országokban, ahol a tuberkulózissal érintettség közepes vagy magas.

A szakemberek a  tuberkulózis és a multirezisztens tuberkolózis előfordulási adatai alapján földrajzi hőtérképeket készítettek, amelyek az ukrajnai régiók tuberkulózis-elterjedését mutatják. 

Amint arról korábban beszámoltunk, folyamatos a járványveszély Ukrajnában. Nemcsak a tuberkolózis terjedése jelent folyamatos veszélyt, de a HIV-vírus terjedése és a gyógyszerekre nem reagáló baktériumok elszaporodása is gondot jelent. Egy ukrán professzor a tudományos következtetéseiben is felhívta a figyelmet ezekre a problémákra. Sosztakovics Koretska Ludmila a római Fertőző Betegségek Világkongresszusán tartandó előadása kapcsán osztotta meg szakmai véleményét.  

A Covid–19 után megnövekedett bakteriális fertőzések antibiotikumok fokozott használatához vezettek, ami hozzájárult az antimikrobiális rezisztencia növekedéséhez. A folyamatos katonai konfliktusok és a Covid–19 okozta tartós egészségügyi terhek tovább súlyosbítják ezeket a kihívásokat. Ez a helyzet stratégiai beavatkozásokat tesz szükségessé a fertőzés-ellenőrzés, az antimikrobiális szerekkel gazdálkodás és az egészségügyi erőforrások elosztása terén

– fogalmazott.

 

Borítókép: A Gauting klinikán egy Ukrajnából menekült nő tüdejének röntgenezését végzik tuberkolózisszűrésen (Fotó: AFP)


 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.