Könnyűzenei aratás a Felvidéken

Ugyan az aratási idény még nem köszöntött be, de a Csallóközben már tavasz óta erre készülnek a népek: válogatáslemezt adtak ki, amely bemutatja a vidék tizenkét ígéretes zenekarát.

Paár Tamás
2010. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legfeljebb egy idilli, népszínműbe illő aratás hozza lázba annyira az embert, hogy táncra perdülne a gondolatától, ám a mai kombájnos-bálázós aratás sem fenékig tejfel. Talán ezen az izzadságos munkán kívántak a kompiláció megálmodói könnyíteni, mikor az aratókra is gondolva ezt a címet adták lemezüknek? Kötve hiszem, mindenesetre csűrdöngöléshez kiváló album lehetne a Zene aratáshoz című válogatáslemez.
Az album alulról jövő kezdeményezés eredménye, Bartók és Kodály szellemében gyűjti kévébe a Felvidék zenéjét. És bár ezúttal nem népdalokról van szó, hanem könynyűzenéről, azért a gyökerek érződnek a CD-n. Ez a kezdeményezés is közösségkovácsoló, ahogy minden zene: az ötletgazdák szívvel-lélekkel dolgoztak a megvalósításon, a végeredményt pedig egy kicsit minden csallóközi magáénak érezheti.
A tok elkészítése erről a szeretetről, közvetlenségről árulkodik, mintha ajándéknak szánnák a lemezt: látszik, hogy nagy műgondot fektettek kivitelezésére. Egy példányonként eltérő motívummal díszített mappáról van szó (az enyémen egy népviseletbe bújt leányzó van megafonnal a kezében), amit aranyos kis masnival zártak le. Belül egy plakát mellett lapul maga a korong.
Nos, sokszínű lemezről van szó. Rövid leltár a zenei stílusokról: folk, rap, hangszeres hiphop, indie pop, rockabilly, hardcore és metal. Megdöbbentő módon az Ardea nyitószámában az egész albumot is felvezető introdukció után egy román nyelvű népdal hangzik fel – ami aztán átmegy ugyanezen szöveg Nagy László-féle fordításába. Majd Mc Jakuza van soron, alias Erik Dang Dinh. A producer, azaz Veritaz visszafogottan elegáns ütemei a háttérbe vonulnak, hogy a „felvidéki szamuráj” szövege kibontakozhasson. Szintén a felvidéki hiphop jelenlétét erősíti a (mára már feloszlott) Jonvukk, akik a fehér hollónak számító melankolikus rapben is otthon érzik magukat. Szapora ritmusú darabjuk sem mentes a bútól, ahogy fogalmaznak: „térdig állunk a nemzetiségi árokban”. A Moustache Separation songja a lemez egyik leginkább fülbemászó dala, annak ellenére, hogy nem valami vidám nóta ez sem. Pszichedelikus gitárnyak-csiklandozások alá erős mély hangok szolgáltatják az alapot. A Jóvilágvan hetes fogata reggae jellegű dalában mossa össze Kingston homokját és Párkány útjainak porát a Pipacs nevű szerzeményben (az album tematikájához jobban illett volna Búzanéző című szerzeményük). Az album a John The Sad sötét tónusú hangjátékával zár.
A kíváncsi magyarországi zenekedvelőknek zárásként van egy rossz és egy jó hírem. Kezdem a rosszal: a válogatásból összesen ezer példány készült. A jó viszont az, hogy aki kilátogat egy-egy felvidéki rendezvényre, kis szerencsével szerezhet magának egy példányt belőle grátisz, igazi csallóközi szuvenírként.
(Zene aratáshoz. Válogatáslemez. ClubMedia – T-Centrum, 2010.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.