– Csalás megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytatunk eljárást, az áruház központjában a szükséges bizonyítékok beszerzése érdekében nyomozati cselekményeket hajtunk végre – közölte Kovács Viktória, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. Lapunk úgy tudja, hogy a csalás értéke miatt a Pest Megyei Főügyészség kiemelt ügyként kezeli a nyomozást, melynek során tegnap számítógépeket, a bérszámfejtést végző programot, valamint egyéb számítástechnikai eszközöket foglaltak le, de a rendőrök elvitték a korábbi, kézzel átvezetett bérszámfejtések dokumentumait is. Úgy tudjuk, a fokozott ügyészségi felügyelettel zajló nyomozás során a rendőrség a következő hetekben tanúként hallgatja ki mindazokat, akiknek tudomásuk lehetett a Tescónál alkalmazott bérszámfejtő program működésének hátteréről, belső részleteiről. Jelenleg ismeretlen tettes ellen folyik a nyomozás, lapzártánkkor még nem volt gyanúsítottja az ügynek.
– Az OMMF Közép-magyarországi Munkaügyi Felügyelősége egy szakszervezeti és egy egyéni bejelentés alapján kezdte meg a vizsgálódást, amely egy-két hétig tarthat. A bejelentésben a munka- és pihenőidő, valamint a szabadságok kiadása kapcsán fogalmaztak meg kifogásokat – közölte Gedeon András. A felügyelőség szóvivője hozzátette, az ellenőrzések során kitérnek a nyilvántartások vezetésére is, ami összekapcsolódhat a sajtóban megjelent hírekkel, amelyek szerint a Tesco nem fizette ki a munkaidő-beosztástól eltérő munkavégzésért járó béreket.
*
Lapunk elsőként számolt be arról, hogy egy májusban, ismeretlen tettes ellen tett feljelentés szerint a multinacionális vállalatnál tavaly februárban bevezetett elektronikus munkaidő-nyilvántartást végző rendszerben „kikapcsolták” a rendkívüli munkavégzés esetén kifizetendő pótlék bérszámfejtését. A Tescónál heti bontásban, előre állapodnak meg a munkaidő-beosztásról, amitől ha eltérnek, pluszjuttatást kell fizetni a dolgozóknak. A munka törvénykönyve kimondja, hogy a hét napon belüli áttervezés miatti munkavégzés rendkívüli munkavégzésnek minősül, amiért a dolgozót alapbérének plusz ötven vagy száz százaléka illeti meg.
A ki nem fizetett összeg hétszázmillió lehet
A program ezen részének „kikapcsolásával” – a feljelentés szerint – a 2009. szeptember és 2010. május közötti időszakban csaknem tizennyolcezer Tesco-dolgozó részére összesen mintegy 365 millió forintnyi munkabért nem fizettek ki. A Tesco-dolgozók béréből a gyanú szerint elcsalt összeg tavaly februárig visszamenőleg összességében elérheti a hétszázmillió forintot is. „A rendelkezésre álló adatok alapján az állapítható meg, hogy a dolgozók részére – az őket jogosan megillető munkabért, a bérszámfejtő program „kikapcsolásával” – a munkáltató nem fizette ki, így a Tesco-Global Áruházak Zrt. felelős vezetői – a munkavállalókat tévedésbe ejtve és tartva – részükre tudatosan „kárt okoztak”, „az elkövetők által megvalósított magatartás csalás bűncselekménye elkövetésének megállapítására alkalmas” – állapította meg a feljelentés alapján a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága. A szervezet állásfoglalása alapján a Pest Megyei Főügyészség a múlt héten elrendelte a rendőrségi vizsgálatot.
A Tesco szóvivője lapunknak első körben még elismerte, hogy az új elektronikus munkaidő-nyilvántartást végző programjuk egyelőre valóban nem tudja kezelni a hét napon belüli, munkaidő-áttervezéssel kapcsolatos adminisztrációt, így az ezért járó pluszjuttatást nem fizették ki. – Dolgozunk rajta, igyekszünk megoldani a problémát – mondta ekkor Iglódi-Csató Judit. A szóvivő másnap mégis olyan közleményt adott ki, melyben cikkünket a „Tescót szándékosan rossz színben feltüntető és számos valótlan állítást tartalmazónak” nevezte, és perrel fenyegette meg lapunkat. A Tesco új állásfoglalása szerint a cég elektronikus munkaidő-nyilvántartó rendszere követi az alkalmazottak munkavégzésének időpontját, míg egy másik elektronikus rendszer végzi a bérszámfejtést. Iglódi-Csató Juditot ezt követően a Népszabadság is megszólaltatta, a szóvivő ekkor újra elismerte, hogy a kifogásolt számítógépes program nem tökéletes, amely egyelőre nem tudja kezelni azt, amikor hét napon belül átszervezik a dolgozók munkarendjét. Hozzátette, ettől függetlenül a Tesco dolgozóinak erre az időszakra is meg kellett kapniuk a járandóságukat: az egyes áruházak helyi személyzeti vezetői ugyanis ilyenkor kézzel átvezetik a rendkívüli munkavégzést a bérszámfejtő rendszeren. Az emberi mulasztást szerinte természetesen nem szabad kizárni, ezért a Tesco belső vizsgálatot indított.
Szándék a probléma meg (nem) oldására
A kirobbant botrány miatt haladéktalanul nyilvános tárgyalást kezdeményezett a Tesco vezérigazgatójával és első számú humánpolitikai vezetőjével a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ). Az érdekképviselet azonnali, a szakszervezet által kontrollálható belső vizsgálatot, a felelősök felkutatását, illetve azt követelte, hogy a vállalat vezetése a munkaidő-beosztástól eltérő munkavégzésért járó elmaradt munkabérek és késedelmi kamataik kifizetéséről haladéktalanul intézkedjen. Múlt pénteken a Tesco még cinikus hangvételben utasította el az érdekképviselet tárgyalási szándékát.
Már egyeztetnének
A vállalat csak azután lett volna hajlandó egyeztetni a KDFSZ-szel, ha az „hitelt érdemlő módon valószínűsíti”, hogy a munkáltató milyen kárt okozott dolgozóinak. „Sajnálatosnak tartjuk, hogy kezdeményezésük alapjaként nem a munkáltatónál esetlegesen önök által feltárt tényállásokat és ezzel kapcsolatos tapasztalataikat, hanem a megjelent sajtóhíreket jelölték meg. (…) Amennyiben a konzultáció iránti kezdeményezésüket a fentiek szerint megfelelő és komolyan megalapozott célhoz kötik, úgy természetesen készek vagyunk a konzultációra” – közölte a Tesco. A multinacionális vállalat hétfőre mégis meggondolta magát, a KDFSZ-nek kora este küldött levelében már három napot is megjelölt a tárgyalások megtartására.

Elképesztő, mit tett egy nyugdíjas egy vasúti átjárónál – videó