Oklevél fiktív képzésről?

A kecskeméti székhelyű Bankárok Alapítvány és egy hozzá kapcsolódó gazdasági társaság képviselőit vádolja a szegedi bíróság a csaknem százmillió forintos támogatású roma mezőgazdasági képzés során elkövetett bűncselekményekkel. Az illetők a vád szerint hamis dokumentumokkal próbálták igazolni a pályázati összeg lehívásához a teljesítést.

Joó István
2010. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jánoshalma, Kiskunhalas, Balotaszállás, Kecel, Mélykút, Soltvadkert, Bácsalmás – e településekről összesen 900, főleg roma felnőttre szólt az a 2005 őszi képzés, amelyre a Bankárok az Önerős Gazdasági Felemelkedésért Alapítvány pályázott kilencvenmillió forint értékben. Az elnyert támogatás háromnegyed részt az Európai Unió kohéziós alapjából származott. A program része volt, hogy a képzésben részt vevők családjai egy-egy vemhes vagy vemhesíthető sertést és meghatározott mennyiségű tápot is kapnak. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságán érdeklődve megtudtuk, egy 2007. március 14-én tett feljelentés alapján folytatták le a nyomozást. Ennek eredményeként a Szegedi Városi Ügyészség tavaly május 18-án emelt vádat a szóban forgó alapítvány és a vele szoros kapcsolatban lévő Euro Bt. egy-egy képviselőjével szemben. Kádár Gábor, a Szegedi Városi Bíróság elnökhelyettese érdeklődésünkre arról tájékoztatta lapunkat: jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette, az európai közösségek pénzügyi érdekeinek megsértése bűntett kísérlete, számvitel rendjének megsértésének bűntette, illetve vétsége a vád. A vádirati tényállások szerint a vádlottak túlzó összegeket állítottak be a képzésben részt vevő tanárok óradíjára, oktatási és egyéb költségekre, ráfordításokra, beleértve a tanfolyamok népszerűsítését – amelyekbe étel-ital is beletartozott –, szervezését, lebonyolítását. Lapunk megkereste a bírót, hogy szerkesztőségünk az üggyel öszszefüggésben mintegy 100 oklevél birtokába jutott. Ezek a szóban forgó képzés elvégzéséről szóltak névre kiállítva, a Bankárok Alapítvány elnökének, valamint Rostás Lászlónak, a kiskunhalasi székhelyű Bács-Kiskun Megyei Cigány Érdekképviselet vezetőjének aláírásával. Kaptunk egy olyan – 13 névvel, aláírással, címmel ellátott – közös nyilatkozatot is, amelyek arról szólnak, hogy – bár az ő nevükre is kiállítottak valakik oklevelet – a képzésben nem vettek részt és nem kapták meg a disznót és a tápot. A bíró úgy reagált, a jelen büntetőügynek nem tárgya, hogy vajon a vád szerinti visszaéléseken túl a képzettek számának fiktív megnövelése is előfordulhatott-e a képzés során.
Kolompár László, a roma mezőgazdasági képzés jánoshalmi szervezője, a helyi cigány önkormányzat elnöke lapunknak azt mondta: a képzések igenis megtörténtek, de az oklevelek átvétele nem volt mindenkinek fontos. Közbevetésünkre, hogy sokan írásban nyilatkoztak arról, hogy se képzést, se disznót nem kaptak, de okleveleik felbukkantak, Kolompár a következőt válaszolta: ez esetekben előre gyártott nyomtatványokról van szó, amelyeket a képzés egy akkor tervezett második üteméhez szántak felhasználni. Ismert, hogy az Állami Számvevőszék pár éve megállapította: mintegy 120 milliárd forint folydogált el romaintegrációra átláthatatlanul úgy, hogy el sem ért a célcsoporthoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.