Olajkatasztrófa: fény az alagút végén

Az Egyesült Államok legnagyobb ipari-természeti katasztrófájaként számon tartott mexikói-öbölbéli olajömlés elfojtása több hónapnyi helyben járást és kudarcot követően kézzelfogható közelségbe került. A balesetért felelős British Petroleum (BP) óriáscég rendkívül drága és példátlan technológiát igénylő erőfeszítése nyomán augusztusra állandó megoldást nyerhet a súlyos környezeti károkat okozó esemény.

Zord Gábor László
2010. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig három és fél milliárd dollárt, mintegy 770 milliárd forintnak megfelelő összeget költött a BP a baleset következményeinek kezelésére, és az április 20-i, tizenegy halálos áldozatot követelő robbantás után talán most láthatja először a fényt az alagút végén. Vasárnap óta ugyanis sikerrel zajlanak azok a munkálatok, amellyel egy új sapkát helyeznek a vezérelhetetlenné vált, ezért funkcióját be nem töltő kitörésgátlóra. Ha minden jól megy, négy–hét nap alatt fejeződhet be a művelet, amelyet a nagy mélység szélsőséges viszonyai, az óriási nyomás miatt tenger alatti robotok végeznek. Időlegesen a régi sapka eltávolításával ugyan fokozódik az olaj- és gázömlés mértéke, ám az új lehetővé teszi, hogy a jelenlegi állapottal szemben az öszszes anyagot begyűjtsék és a felszínen tartózkodó hajók fedélzetére juttassák. Az új sapka és csővezeték esetében nagy figyelmet fordítottak arra, hogy könnyebben szétcsatlakoztathatók legyenek, ami a közeledő hurrikánszezon idején lehetővé teszi a kitermelést végző hajók eltávolodását vihar esetén, megelőzve egy újabb katasztrófát.
A cég vezetése azonban óvatos, tanulván a korábbi lépések kudarcából. Emlékeztetnek, hogy technológiai értelemben járatlan vidéken dolgoznak, amelyen rendkívül rövid idő alatt váratlan fordulatokra kerülhet sor. A kedvező fejlemények hatására az óriáscég részvényei – amelyek április óta értékük felét elvesztették – több mint öt százalékkal drágultak.
Az új sapkával pontosabban tudják mérni a távozó mennyiséget is, amellyel kapcsolatban súlyos viták dúltak április óta. A BP természetszerűleg kisebbíteni akarta azt, míg az erős válaszlépéseket kilátásba helyező amerikai kormány, élén Barack Obama elnökkel, jóval magasabb adatokat tett közzé. A becslések 30 és 60 ezer hordónyira teszik a napi mennyiséget, ami alapján tegnapig közel 3,8 millió hordó olaj ömlött a Mexikói-öbölbe. A felszínre szökő olajat, amennyiben nyugodt a tenger, rendszeresen égetik, illetve igyekeznek felfogni, bár az Egyesült Államok déli részének immár minden tagállama érintett az olajszennyeződések partot érése miatt. Alabamától Floridáig a halászat és a turizmus súlyos veszteségeket kénytelen elkönyvelni.
A BP már május elején megkezdte a munkát a végleges megoldás érdekében. Ez annyit tesz, hogy két oldalról egy-egy kutat fúrnak a meglévőbe, ezáltal elvezetve onnan az olajat.
Az olajömlés elállításával azonban nem érnek véget a teendők, jöhet a szennyeződés eltávolítása és az érintettek kártalanítása. Washington nyomására a BP nemrégiben húszmilliárd dolláros alapot hozott létre ezek finanszírozására. Megfigyelők szerint ez a hosszadalmas eljárás akár egy évtizedig eltarthat, és az eredeti helyzetbe való visszaállítás esélye minimális.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.