Ősztől ismét növekszik a frankhitelek kamata

Tegnap sem tört meg a svájci frank lendülete. Az alpesi fizetőeszköz az euróhoz és a forinthoz képest is tovább erősödött, ami még magasabbra tornászhatja a frankhitelek törlesztőrészleteit. A kölcsönöket fizetőknek azonban nem csak az árfolyam okozhat a jövőben fejfájást, úgy tűnik, a svájci alapkamat emelkedésére is fel kell készülniük. Nem csoda, hogy elegünk lett az árfolyamok bogarászásából: szinte senkinek nem kell már a devizahitel.

Csécsi László
2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alku tárgya a bankadó. Körmük szakadtáig harcolnak a kétszázmilliárdos bevétellel járó hazai bankadó bevezetése ellen a pénzpiac érintett szereplői. Annak ellenére így van ez, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett intézkedés korántsem példa nélküli: szinte egész Európa ennek a köztehernek a bevezetésére készül. Bár egyelőre nem tudni, hogy kinek mennyi adót kell befizetnie, a napokban napvilágot látott felosztási tervek szerint a bankoknak 133 milliárddal kellene beszállniuk az új adóba, míg a biztosítóknak 36 milliárddal kell hozzájárulniuk a terhekhez. A fennmaradó harmincegymilliárdon a pénzügyi vállalkozások, lízingcégek, befektetési alapkezelők és közvetítők osztoznának. Ugyanakkor a fenti számok a Magyar Bankszövetség szerint légből kapottak. Müller János szóvivő lapunknak elmondta: még folynak a tárgyalások, tehát végleges adatok sincsenek. A szóvivő szerint az a lapértesülés is téves, miszerint a bankok az Alkotmánybíróságon támadnák meg a bankadót. A lízingcégek előreláthatólag 7,5 milliárd forintos adóra számíthatnak. A takarékszövetkezetek is bejelentették, hogy nem maradnak ki a közteher befizetéséből.


Továbbra sem kíméli a svájci frank a devizahiteleseket: az alpesi fizetőeszköz újabb és újabb történelmi rekordokat dönt meg. A frank tegnap is benézett az 1,36-os eurós keresztárfolyam alá, lapzártánk idején pedig az 1,361-es szint környékén időzött. A forinttal szemben 206,3-nál érte el a tegnapi csúcsát, míg az esti órákban 206 forintnál járt az árfolyam. A devizakereskedők szerint egyelőre nem látszanak olyan jelek, amelyek arra utalnának, hogy egyhamar véget ér a frank szárnyalása. Mivel a franknak és a forintnak nincsen közös piaca, a keresztárfolyamukat az euróhoz való viszonyukból számolják ki. Ebből az következik, hogy amennyiben a forint nem tud olyan mértékben erősödni az euróval szemben, mint a frank, az alpesi deviza árfolyama a magyar fizetőeszközzel szemben is elszállhat.
A svájci deviza árfolyamának felívelése hazánkban elsősorban a frankhiteleseket érinti, ők azok, akik a legkisebb ingadozást is megérzik a zsebükön. A havi törlesztőrészletek jelentősen eltérhetnek, attól függően, hogy melyik napon, milyen árfolyamnál számítja ki a bank a tartozást. Aki két hónappal ezelőtt, 183 forintos árfolyamnál fizette ki a havi a háromszáz frankra rúgó részletét, 54 900 forinttal számolhatott, míg azok, akik ugyanezt a tartozást tegnap, 206 forintnál rendezték, 61 800 forintot fizettek. Ráadásul a bajoknak ezzel még nincs vége: a Raiffeisen Bank elemzői szerint a svájci jegybank ősszel az alapkamaton is emelni fog. Márpedig a ráta növekedését előbb-utóbb a hazai hitelkamatok is követni fogják. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint áprilisban a frankalapú lakáshitelek átlagkamata 4,66 százalék volt, míg egy hónappal korábban még kevesebb, 4,47 százalék volt az átlag.
Nem is csoda, hogy a devizahitelek lassan kimennek a divatból. A kereskedelmi bankok a távirati irodával közölték: jelentősen visszaesett a svájcifrank- és euróalapú kölcsönök iránti kereslet, mióta június közepén életbe lépett a jövedelemből számított hitelezhetőségi korlát, amely a forintkölcsönöknél jóval kisebb összegű devizahitel felvételét engedi meg az ügyfelek számára. A devizahiteleknek a kormány azon terve adhatja meg a kegyelemdöfést, amely szerint a bankok ezentúl csak forintalapú hitel esetén jegyezhetnek be jelzálogjogot az ingatlanokra.

Visszaélt erejével a K&H. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerint visszaélt erőfölényével a K&H Bank, amikor a devizaalapú lakáshiteleknél 2007. február 26-tól egyoldalú szerződésmódosítással – új elemként – végtörlesztési díjat vezetett be. Ezzel a GVH szerint a bank indokolatlan előnyöket biztosított magának. A K&H emellett a 2003. június 16. előtt befogadott hitelkérelmek alapján megkötött egyéves kamatperiódusú jelzáloglevél kamattámogatásos lakáshitel-szerződésekre vonatkozó kezelési költségeket is megemelte. A vizsgálat hatására a K&H vállalta, hogy visszafizeti az ügyfeleknek az őket ért károkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.