Afganisztán: megnyílik a föld

Jelentős afganisztáni ásványkincs felfedezéséről számoltak be az elmúlt napokban-hónapokban amerikai és helyi források, amelyek kiaknázása esetén lehetőség nyílhatna a háború dúlta ország újjáépítésének finanszírozására is. Kérdés, hogy az ígéretes lehetőség nem válik-e a kül- és belföldi rivalizálás áldozatává?

Zord Gábor László
2010. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos rövidebb hír már korábban is szólt arról, hogy Afganisztán felszíne alatt értékes készletek lelhetők mind energiahordozókból, mind más ásványokból. Mégis, idén júniusban a New York Times számolt be először részletesen arról, hogy az amerikai védelmi minisztérium égisze alatt 2004-től kezdve, különböző forrásokra és metódusokra támaszkodva, feltérképezték a közép-ázsiai ország nyersanyag-erőforrásait, s meglepő eredményre jutottak. Összegezve a készletek mai piaci értékét, a Pentagon gazdasági szakemberei nem kevesebbet állítottak, mint hogy 908 milliárd dollárnyi ásvány szunnyad a bányászatáról eddig nem elhíresült Afganisztánban, kitermelésre várva. A közismertebbek és hagyományosan fontosak között találjuk a vasérc-, rézérc-, arany- és kobaltkincset, de vannak olyanok is, amelyek a ma élenjáró (zöld)technológiák számára nélkülözhetetlenek, mint a ritka földfémek vagy a lítium. Ez utóbbiból, amely a milliárdszám gyártott hordozható elektronikus készülékek akkumulátorainak egyik fő alkotóeleme, például annyi van – főként Gazni tartományban –, hogy a Pentagon belső kommunikációjában úgy beszélnek Afganisztánról, mint a „lítium Szaúd-Arábiájáról”.
Megtoldván ezeket a híreket, a hét végén afgán illetékesek közölték: az eddigi becslések szerinti 150 millió hordóval szemben az országnak 1,8 milliárdra rúg a kőolajkészlete, amely főként Balk és Sebergan tartományokban található. Ez érdekes lehetőségeket vet fel, bár Afganisztán nem most merül fel először az energiahordozókkal kapcsolatban, igaz, korábban mint a volt szovjet Közép-Ázsia olajának és földgázának tranzitútvonala szerepelt egyes energetikai cégek terveiben. Úgy hírlik, a 2001. szeptember 11-i, Egyesült Államok elleni terrortámadások előtt Kabulban hatalmon lévő tálib rezsim küldöttei 1998-ban jártak is Texasban egy olajvállalatnál az elképzelések megvitatására, bár ezekből a háború miatt semmi sem lett.
A nyilatkozatok és az azokat kísérő óvatos vagy éppenséggel túlzottan optimista latolgatások közepette felmerül, hogy miért mostanában kerül mindez a széles nyilvánosság elé. Az idézett júniusi cikk szerint a Pentagon illetékes csoportja munkája során az afgán geológiai intézetben bukkant azokra az adatsorokra, amelyeket szovjet tudósok állítottak össze az 1979-es bevonulást követően, s amelyeket az intézet afgán munkatársai otthon rejtegettek a polgárháború pusztítása elől, illetve a tálib uralom idején. Ez követte a terepmunka, amelyben a szovjet forrásokra támaszkodva feltérképezték az országot – többek között a haditengerészet egy kivénhedt Orion járőrgépének – eredetileg szovjet tengeralattjárók észlelésére szánt – mágneses és gravitációs szenzorait felhasználva. Az összeállított anyag állítólag két évig kallódott, mígnem tavaly olyan szakemberek kezébe került, akik a nyers adatokat lefordították a politikai döntéshozatal által is érthető – a gazdasági potenciált felvázoló – szöveggé.
2011 végéig Kabul öt koncessziót adna el, amelyek arany, réz, vasérc, márvány, lítium, olaj és földgáz kitermelésére vonatkoznak. Hogy valóra válhatnak-e az álmok, és az ország újjáépítését, gazdasági kilábalását lehet-e finanszírozni a bevételből, erősen kérdéses. A háború a lehető legnagyobb intenzitással tovább folyik, s az ásványkincs körüli belső és külföldi rivalizálás máris körvonalazódik. Nem tisztázott, hogy miként osztozhatnak a bányailletéken a tartományok Kabullal, és mit szólnak majd ehhez az ellenállók. Washington tart attól, hogy a nyersanyagra éhes, tőkében gazdag Kína lecsap a lehetőségekre, amit jól illusztrál, hogy tavaly Logar tartományban egy rézbánya koncesszióját kínai cég kaparintotta meg, igaz, az amerikaiak 30 millió dolláros korrupcióval vádolták meg a döntést hozó bányaügyi minisztert, akit aztán el is távolítottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.