Nem igaz, hogy nem fizeti az állam a jogos, szerződésben foglalta összeget a sanghaji expón hazánk bemutatásával megbízott Genexpo 2010 Hungary Kft.-nek, a társaság fenyegetőzése a pavilon bezárásával rosszízű zsarolás – közölte lapunkkal a kormányszóvivő. Nagy Anna hangsúlyozta: a kormány Magyarország minél kedvezőbb külföldi megítélésében érdekelt, így nyilvánvalóan eleget tesz a Genexpo és az állam közötti megállapodásban lefektetett és vitathatatlan fizetési kötelezettségének. A kabinet elkötelezettségének példájaként említette, hogy a most vasárnapi magyar kulturális nap rendezvényeinek költségeit már átutalták az ezt rendező Budapest Music Center Kft.-nek.
Mint arról lapunk is beszámolt, a még Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején, a több ponton is kifogásolható módon megbízott, offshore hátterű Genexpo komoly anyagi gondokkal küzd; a helyi feladatokat végző kínai alvállalkozók nem kapták meg havi járandóságukat, ezért figyelmeztető sztrájkot tartottak a múlt héten, s a levonulást is kilátásba helyezték. Ebben az esetben pedig be kell zárni a pavilont. Galambos Iván, a Genexpo ügyvezetője lapunk korábbi megkeresésére azt állította, hogy a magyar állam a kormányváltás óta nem teljesíti a megbízási szerződésben foglaltakat, közel 300 millió forinttal tartozik, ez vezetett a fizetésképtelenséghez.
A kormányszóvivő állítása szerint azonban a Genexpo fizetésképtelenségéhez a kormánynak semmi köze, hiszen a fél évig tartó, május elsején kezdődő rendezvény költségeinek több mint felét már átutalta az állam. Egészen pontosan a kivitelezésre szánt összeg 93,6 százalékát, az üzemeltetés jelentette kiadások 44,1 százalékát, a kulturális tevékenységre fordítandó pénz 39,3 százalékát, míg a PR-kommunikációs kiadások 29,2 százalékát rendezte az állam az MSZP közeli vállalkozásnak; mindez az összköltség 63,5 százalékát teszi ki. Nagy Anna hangsúlyozta azt is, hogy a fentiek csak a jogosnak ítélt kifizetéseket tartalmazzák, de vannak a cégnek vitatott követelései is. – Nyilvánvalóan nem véletlenül folytat vizsgálatot a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, miközben a Budapesti Rendőr-főkapitányság hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz. Olyan számlákról van szó, amelyek mögött vitatható szolgáltatások vannak, ezeket nemcsak az állam, hanem senki nem rendezné – húzta alá a szóvivő, aki a tarthatatlannak tűnő helyzet miatt a Genexpóval való szerződésbontás lehetőségét felvető kérdésünkre egyelőre nem kívánt reagálni.

Nem kell sorba állni, így utalja vissza a MÁV a jegy árának felét