Elmarad a sanghaji blamázs?

Az állam a sanghaji expó költségeinek eddig több mint 63 százalékát kifizette a Genexpo 2010 Hungary Kft.-nek, a cég fizetésképtelenségéhez így semmi köze – közölte lapunkkal a kormányszóvivő. Nagy Anna tájékoztatása szerint természetesen vannak vitatott számlák, ami egy olyan cég esetén, amelynél a KEHI és a BRFK is vizsgálódik, nem meglepő.

Bodacz Péter
2010. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem igaz, hogy nem fizeti az állam a jogos, szerződésben foglalta összeget a sanghaji expón hazánk bemutatásával megbízott Genexpo 2010 Hungary Kft.-nek, a társaság fenyegetőzése a pavilon bezárásával rosszízű zsarolás – közölte lapunkkal a kormányszóvivő. Nagy Anna hangsúlyozta: a kormány Magyarország minél kedvezőbb külföldi megítélésében érdekelt, így nyilvánvalóan eleget tesz a Genexpo és az állam közötti megállapodásban lefektetett és vitathatatlan fizetési kötelezettségének. A kabinet elkötelezettségének példájaként említette, hogy a most vasárnapi magyar kulturális nap rendezvényeinek költségeit már átutalták az ezt rendező Budapest Music Center Kft.-nek.
Mint arról lapunk is beszámolt, a még Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején, a több ponton is kifogásolható módon megbízott, offshore hátterű Genexpo komoly anyagi gondokkal küzd; a helyi feladatokat végző kínai alvállalkozók nem kapták meg havi járandóságukat, ezért figyelmeztető sztrájkot tartottak a múlt héten, s a levonulást is kilátásba helyezték. Ebben az esetben pedig be kell zárni a pavilont. Galambos Iván, a Genexpo ügyvezetője lapunk korábbi megkeresésére azt állította, hogy a magyar állam a kormányváltás óta nem teljesíti a megbízási szerződésben foglaltakat, közel 300 millió forinttal tartozik, ez vezetett a fizetésképtelenséghez.
A kormányszóvivő állítása szerint azonban a Genexpo fizetésképtelenségéhez a kormánynak semmi köze, hiszen a fél évig tartó, május elsején kezdődő rendezvény költségeinek több mint felét már átutalta az állam. Egészen pontosan a kivitelezésre szánt összeg 93,6 százalékát, az üzemeltetés jelentette kiadások 44,1 százalékát, a kulturális tevékenységre fordítandó pénz 39,3 százalékát, míg a PR-kommunikációs kiadások 29,2 százalékát rendezte az állam az MSZP közeli vállalkozásnak; mindez az összköltség 63,5 százalékát teszi ki. Nagy Anna hangsúlyozta azt is, hogy a fentiek csak a jogosnak ítélt kifizetéseket tartalmazzák, de vannak a cégnek vitatott követelései is. – Nyilvánvalóan nem véletlenül folytat vizsgálatot a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, miközben a Budapesti Rendőr-főkapitányság hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz. Olyan számlákról van szó, amelyek mögött vitatható szolgáltatások vannak, ezeket nemcsak az állam, hanem senki nem rendezné – húzta alá a szóvivő, aki a tarthatatlannak tűnő helyzet miatt a Genexpóval való szerződésbontás lehetőségét felvető kérdésünkre egyelőre nem kívánt reagálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.