Féltik a Szandzsákot

Sebestyén Imre
2010. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugtalanítják a szerbiai és a montenegrói közvéleményt a mind hangosabb szandzsáki autonómiakövetelések – írja a szerbiai sajtó. A Vecsernje Novoszti belgrádi napilap kimondottan ellenséges összeállítást közöl a „nyugtalanító bejelentésekről”, s az összeállítás az autonómia helyett inkább az elszakadási szándékra tesz utalásokat, pedig a kezdeményezők hangoztatják: az autonómia nem kérdőjelezi meg Szerbia szuverenitását. Mint ismeretes, a többségében muzulmánok lakta Szandzsák Szerbia és kisebb részben Montenegró területén van.
Szerbiai elemzők a szandzsáki híreket politikai tűzijátéknak nevezték, amellyel Muamer Zukorlic főmufti, szandzsáki iszlám vezető igyekszik megerősíteni pozícióit. Szlobodan Antonics, a belgrádi bölcsészkar tanára szerint inkább politikai provokációról van szó, mint reális szándékról, hogy létrehozzák Szandzsák autonómiáját.
Crna Gorában még keményebben fogalmaznak. A montenegrói ellenzék szerint a kezdeményezés támadás Szerbia és Crna Gora területi integritása ellen. A tapasztalat azt mutatja, hogy ami a kilencvenes években naiv próbálkozásnak tűnt, a gyakorlatban később megvalósult, hangoztatta Predrag Bulatovics, a Crna Gora-i Szocialista Néppárt, a legnagyobb parlamenti ellenzéki párt vezetője.
A szerb sajtó azoknak a nyilatkozatoknak adott helyet, amelyek szerint „ezeknek az álmoknak nincs támogatottsága a szandzsákiak körében”. Muamer Zukorlic ramazani beszédében azonban ennek ellenkezőjéről szólt, de a szandzsáki muzulmánok elnyomásáról és szabadságharcáról is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.