Tényekkel próbálja megértetni Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökkel az ágazati terméktanács, hogy miért vannak nehéz helyzetben a tejtermelők, s miért sértők a szocialista politikus állításai. – Heti nagybevásárláson vagyok, tejet keresek – írta a szakma által sérelmezett blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc, aki így folytatta: Meddig várható el bárkitől is, hogy kétszer annyit fizessen a magyar tejért, mint a vele azonos minőségűnek ismert szlovákért? A feltett kérdésre a választ a Tej Terméktanács már több mint egy éve megadta az agrártárca és a Gazdasági Versenyhivatal vezetésének – közölte a szakmai szervezet. A terméktanács szerint feltételezhető, hogy amennyiben Gyurcsány korábban is saját maga végezte volna a nagybevásárlást, úgy hatékonyabb lépéseket határozott volna el a kereskedelmi monopóliumok visszaszorítása érdekében, illetve felmerülhetett volna benne is az árképzésben meglévő torzulások megszüntetésének igénye. Ha így alakulnak a dolgok, akkor a magyar tejtermelés sem került volna ilyen súlyos válságba – szögezte le a terméktanács.
A szervezet emlékeztetett: a Gyurcsány–Bajnai-kormányoknak számtalanszor jelezték, hogy a kereskedők olyan árakat alakítanak ki, amikkel hátrányba kerülnek a hazai termékek. A Tej Terméktanács arról is tájékoztatást adott annak idején, hogy az áruházláncok elfogadhatatlan eszközökkel verik le az árakat. Emiatt a tejtermelők 2008. januárhoz mérten több mint 40 százalékkal kevesebbet kaptak a feldolgozásra leadott tejért, volt, amikor csak 55 forintot. Eközben a 2,8 százalékos zsírtartalmú ultrahőkezelt tej fogyasztói átlagára dobozonként 244,37 forintra emelkedett, a kereskedelem árrése – tehát saját haszna – az alapvető tejtermékeknél megduplázódott – próbálta az alapvető tényeket megértetni Gyurcsány Ferenccel tegnapi közleményében a Tej Terméktanács.
Érvénytelenített földpályázatok. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a Nemzeti Földalapról szóló új törvény életbelépésére tekintettel érvénytelennek nyilvánította az agrár-környezetgazdálkodási programhoz kapcsolódó pályázatokat. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács idén március végén több részletben, mintegy 43 ezer hektár állami termőföld bérleti jogának meghirdetéséről hozott döntést. Ezzel évi 5 milliárd forintnyi uniós támogatás vált volna lehívhatóvá 5 éven keresztül mintegy 15 ezer gazdálkodó számára. A mostani döntés 600 pályázót érint.

Botrányok, kémbotrány és béremelés – ez történt a héten a magyar politikában