Orbán Viktor miniszterelnök szombati szabadkai megbeszélései során elvi megállapodás született, hogy a magyar kormány anyagilag is támogatja a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) következő három évre szóló programját. Ezt maga a kormányfő jelentette be a szabadkai Magyar Házban folytatott egyeztetés után. Pásztor István elmondta, az MNT tervei között szerepel többek között egy iskolai ösztöndíjrendszer és egy kollégiumhálózat kiépítése, valamint az iskolabuszprogram elindítása a szórványban. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke – a sajtóbeszámolók szerint – ezeket emelte ki, ám az MNT programja szélesebb körű feladatokat határoz meg az oktatás, a kultúra, a sajtó és a nyelvhasználat területén. A megnyilatkozásokból azonban az tűnik ki, hogy az oktatásnak ad előnyt.
Az MNT programja abból indul ki, hogy az ösztöndíjazás olyan hatékonyabban felhasználható eszköz, amely növelheti a vajdasági magyarság képzettségi és oktatási szintjét. Az ösztöndíjazással egyrészt befolyásolható a diákok és egyetemisták szakválasztása, másrészt sok olyan, jó képességű fiatal serkenthető továbbtanulásra, akik eddig ezt főleg anyagi okokból nem tehették meg.
Az anyaországi és a hazai támogatások koncentrációjával olyan eszközrendszerhez juthatna az MNT, amely akár egy mandátum alatt is mérhető eredményeket hozhatna a képzettség javítása tekintetében. Arra már nem egyszer hívták fel a figyelmet, hogy a magyarság számarányánál jóval kisebb a magyar egyetemisták aránya a vajdasági, szerbiai egyetemeken.
Az ösztöndíjazáson kívül jelentős szerep jut a kollégiumi hálózat bővítésének a magyar egyetemi hallgatók számának növelésében. Újvidéken már megkezdték a 350 diák számára kényelmes és olcsó szállást biztosító Európa-kollégium építését. Ez lehetővé teszi majd, hogy azok a magyar fiatalok is beiratkozhassanak az Újvidéki Egyetem karaira, akik eddig nem voltak képesek fedezni ennek költségeit. A Vajdaságban működnek diákotthonok magánkezdeményezésre, alapítványi támogatással, ám ezek a kapacitások az igényeknek csak töredékét elégítik ki.
A szórványmagyarság stratégiai célként meghatározott anyanyelvi oktatása megoldásának egyik hatékony eszköze az iskolabuszprogram. A gyerekeket a buszok vinnék a magyar iskolákba – ajtótól ajtóig. Gazdaságilag és pedagógiailag ugyanis fenntarthatatlanok a néhány diákból álló osztályok, még ha megnyitásukat lehetővé is teszi a minisztérium.

Nem kell sorba állni, így utalja vissza a MÁV a jegy árának felét