A szervezet munkatársai egyéni és szakszervezeti bejelentések alapján július végén tartottak ellenőrzést a multicég központjában, a pihenőidőre, a munkaidőre és a szabadságkiadásra vonatkozó szabályok betartására vonatkozóan. Mindaz, hogy az OMMF a vizsgálatot nem zárta le, hanem hatósági eljárást indított, azt jelenti, hogy a nevezett munkaügyi előírásokkal kapcsolatban szabálytalanságok vélelmezhetőek – ezekről és az esetleges szankciókról a főfelügyelőség az eljárás lezárása után ad tájékoztatást.
Az OMMF egyes regionális felügyelőségeinél mindemellett zajlik a multinacionális vállalat bérkifizetési gyakorlatát érintő vizsgálat is – igaz, nem 91 áruházban, mint ahogy az a sajtóban megjelent.
*
Korábban a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete tett bejelentést arról, hogy a Tescónál a pénztárosoknak nem fizetik ki a törvényben előírt 89 500 forintos szakmai bérminimumot, helyette a vállalat saját bérmátrixa alapján határozza meg a munkakörök után járó fizetéseket. A Tesco az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről szóló hatályos jogszabályokra hivatkozik, amelyek szerint a pénztárosi munkakör nem igényel szakképzettséget, így nem alkalmazandó a garantált szakmai bérminimum sem. Az OMMF dél-alföldi felügyelősége ugyanebben az ügyben három évvel ezelőtt Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megyékben ugyanakkor már lefolytatott egy vizsgálatot. Végül jogerős bírósági ítélet mondta ki, hogy a vizsgálatba vont munkavállalókat érintően a kötelező a pénztárosi bérminimumot kifizetni.
Ismert, a vállalatnál csalás megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytat eljárást a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság. Úgy tudjuk, hogy a csalás értéke miatt a Pest Megyei Főügyészség kiemelt ügyként kezeli a nyomozást, amelynek során számítógépeket, a bérszámfejtést végző programot, valamint egyéb számítástechnikai eszközöket foglaltak le a cég központjában.