Célkeresztben a KBH

Amennyiben a romagyilkosságok ügyének bírósági szakaszában kétségek merülnek fel, akkor a katonai ügyészségnek is lehetnek feladatai. Ezt mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter annak kapcsán, hogy egy lapinterjúban megszólaló korábbi kommandós szerint a Katonai Biztonsági Hivatal hibájából nem sikerült megelőzni az utolsó, Kislétán elkövetett gyilkosságot.

Swendt Pál
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gyurcsány- és Bajnai-kormányok felügyelte Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) „bűnös mulasztásával” hozta összefüggésbe a romagyilkosságok késedelmes felderítését egy hétfői lapinterjúban a rendőrségi szakértőként megszólaltatott Tarjányi Péter. Az egykori kommandós a Népszabadságnak egyebek mellett az állította, az utolsó gyilkosságot megelőzhették volna, ha a katonai elhárítás továbbítja a birtokába került információkat az illetékeseknek. Mint mondta, a gyanúsítottak védőinek sajtónyilatkozatait, a Honvédelmi Minisztérium és a katonai elhárítás eddigi megnyilvánulásait, valamint a parlament nemzetbiztonsági bizottságának tavalyi vizsgálati jelentését összevetve nagyobb esélyt ad annak, hogy a „romavadászok” a KBH hibája miatt ölhették meg utolsó, kislétai áldozatukat. Tarjányi ezzel együtt azt valószínűsítette, hogy a gyilkosságok egyik gyanúsítottját, Cs. Istvánt – aki 2004 és 2008 között a KBH informátora volt – a honvédségtől történt leszerelése után tartótisztje átadta az akkor Laborc Sándor vezette Nemzetbiztonsági Hivatalnak.
Tarjányi a katonai ügyészségnek is feladatot talált, amikor arról értekezett: a vádhatóságnak még a per előtt meg kellene vizsgálnia, készült-e jelentés Cs. István és tartótisztje sokszor említett találkozója után. Véleménye szerint kínos lenne, ha a bíróságon derülne fény egy hangfelvételre, amelyen a későbbi gyanúsított beszél társairól tartótisztjének, és kiderülne, hogy Cs. valójában parancsra épült be egy szélsőséges szervezetbe, jelentett is róluk, csak a dokumentumok nem jutottak el azokhoz, akik hasznosíthatták volna azokat.
Arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartja-e, hogy a szolgálatok a romagyilkosságok ügyében „lenyeljenek” létfontosságú információkat, majd inkább a mundér becsületét védjék, semmint, hogy a rendszerben látható hibákat javítsák ki, Tarjányi Péter úgy válaszolt: a titkolódzás, az információ-viszszatartás soha nem állt távol a szolgálatoktól, és nem véletlen, hogy az új kormány közös irányítás alá vonta a rendőrséget, valamint az Alkotmányvédelmi Hivatalt és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot.
Hende Csaba honvédelmi miniszter az Afganisztánban történt terrortámadás kapcsán tartott hétfői sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre azt mondta: az ügy jelenleg bírói szakban van, és abban az esetben, ha a nyomozással összefüggésben kételyek merülnek fel, a bíróság pótnyomozást rendelhet el, amelyben szerepe lehet a katonai ügyészségnek is. Értesüléseink szerint a honvédelmi tárca a napokban reagál a katonai elhárítással összefüggésben elhangzott vádakra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.