Milliárdok jutnak a hungarikumokra

Ha ősszel megszületik a törvény, akkor januárban megkezdi működését az önálló, több tíz milliárd forintos költségvetési kerettel rendelkező Magyar ÉrtékTár – Hungarikumház. A hungarikumok előállítói jelentős támogatásokat kapnak majd, és előnyöket élveznek a piaci versenyben.

K. Tóth László
2010. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország kirakatába emeljük kiemelt értékeinket. Nyugat-Európa nem arra kíváncsi, hogy miként tudjuk utánozni, hanem arra, hogy mi mit tudunk hozzátenni az öreg kontinens örökségéhez – hangsúlyozta lapunknak Birinyi József, a parlamenti hungarikum- munkacsoport vezetője. Ezt a testületet Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke hívta életre két évvel ezelőtt. A kezdeményezés kiindulópontja a 2008-ban született országgyűlési határozat, amelyik a mindenkori kormánynak előírja a hungarikumok védelmét. Ugyanakkor pontos és szabatos meghatározás még nem született arról, hogy mit is takar a hungarikum kifejezés. – A hungarikum elsősorban az üzletek polcairól leemelhető termékként él a köztudatban, de Bartók zenéje, Makovecz Imre építészete, a Kodály-módszer, Puskás Ferenc életműve, természeti értékeink legjei ugyancsak idesorolhatók. Minden hungarikum, ami kiemelt hazai érték, amit itthon és a világban magyar jellegzetességként fogadnak el – mondja lapunknak Birinyi József.
A Néprajzi Múzeum népzenei gyűjteményének korábbi vezetője szerint minden hungarikum kiemelt értéknek tekinthető. Fontos az is, hogy a hungarikumok bírjanak jelenkori, 21. századi aktualitással. Például a honfoglalás kiemelt történelmi esemény, amely történelmünk fontos része, de nem hungarikum. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark viszont lehet a mai szolgáltatásaival hungarikum, amennyiben kiemelt magyar jellegzetességnek, történelmi zarándokhelynek fogadható el. Örökségünk kiérlelt értékei mellett hungarikumok lehetnek korunk világra szóló szellemi, művészeti alkotásai, találmányai is, hiszen például a Rubik-kocka is egy-két évtized alatt hungarikummá vált.
A parlamenti hungarikum- munkacsoport vezetője szerint átfogó törvény szükséges, amelyik a hungarikumok védelme érdekében meghatározza a feladatokat, jogosítványokat, egységes rendszerbe állítja a különböző minősítéseket, értékfelméréseket, feltárja a hasznosítás lehetőségeit a turisztikában, a kultúrában, a gazdaságban és az oktatásban. Az eddig működő szórványos felmérések csak a regisztrálásra koncentráltak, de nem oldották meg az értékeket előállítók segítését. Ha a jogszabály létrejön, az lesz hungarikum, amit a Hungarikum Nemzeti Tanács annak nyilvánít, ám ez szigorú elbírálás mellett történik.
Birinyi József kiemelte, hogy az értékeket egyfajta osztályozás szerint kell besorolni, hiszen nemcsak hungarikumokról van szó, hanem egy úgynevezett magyar értéktár–hungarikum törvényről. – Ezt azért is fontos pontosítani, mert egy olyan hungarikumpiramis építésén dolgozunk, amelyik a helyi – települési, megyei – kincsektől a Kárpát-medencei értékekig, nemzetközi „csúcsokig” magasodik. A Kárpát-medence értelemszerűen a határainkon túli területeket is jelenti, továbbá átfogja a szerte a világban, diaszpórában élő magyarok kiemelkedő alkotásait is – tájékoztatott a munkacsoport vezetője, megjegyezve, hogy a helyi és megyei értéket szándékosan nem nevezik majd hungarikumnak.
S hogy mennyi hungarikumra számíthatunk? Birinyi József szerint az első körben néhány tízre, de akár közel százra is. Nyilván az eddig hungarikumként elfogadott értékek, az uniós regisztrációt vagy közösségi oltalmat élvező szegedi téliszalámi, makói hagyma vagy szatmári szilvapálinka és több más termék, alkotás első körben – a törvényi feltételek teljesülése esetén – gyorsított eljárásban megkapja a hungarikum címet, védjegyhasználatot. A Magyar ÉrtékTár – Hungarikumházba kerülő elemek és a hungarikumok előállítói, alkotói ugyanakkor jelentős gazdasági előnyöket élveznek majd. A rendelkezésre álló pályázati források legalább ötödét ezen termékek fejlesztésére kell fordítani, de az állam a piacra jutás menedzselését is támogatná.
A hungarikum-munkacsoport vezetője szerint ez a szisztéma nem egyedi a világban. Az unióban regisztrált, ötezer különleges, hagyományos termék fele francia, de az olaszokra, a hollandokra és a japánokra is jellemző az ilyen jellegű kiemelt, jellegzetes értékek feltérképezése, mentése, segítése. Franciaországban a meglévő közigazgatási hálózat mellett működik az a hivatali rendszer, amelyik gondozza, menedzseli a helyi ízeket, tudást hordozó értékeket. Birinyi József ugyanakkor annak fontosságára is felhívta a figyelmet, hogy a törvénynek a hazai és az uniós rendelkezéseknek is meg kell felelnie. Ha az Országgyűlés ősszel elfogadja a jogszabályt, akkor januárban megkezdi működését az önálló, a költségvetés által támogatott Magyar ÉrtékTár – Hungarikumház és az értékfelmérést, besorolást, segítést, fejlesztést szolgáló rendszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.