Afgán bojkott
Párizs. Az afgán lázadók – tálibok utáni – második legnagyobb csoportja, a Hezb-i-Iszlámi nem vesz részt szombaton „a külföldiek által ellenőrzött” parlamenti választásokon – közölte Gulbuddin Hekmatjar hadúr, az iszlamista szervezet vezetője egy francia napilapban megjelent interjújában. Hekmatjar szerint „csak a megszálló erők távozása hozhatja el a harcok végét”. A Hezb-i-Iszlámi ellentmondásos viszonyt ápol a tálibokkal: céljaik nagyjából megegyeznek, de akcióikat tekintve külön utakon járnak. (MTI)
Pekingi engedély a koreai utódláshoz
Szöul. Peking szöuli hírszerzési források szerint hozzájárult ahhoz, hogy Kim Dzsong Il észak-koreai vezért harmadik s egyben legkisebb fia, Kim Dzsong Un váltsa majd a hatalomban. A megegyezés valószínűleg a két Kim augusztus végi kínai látogatásakor született. Az utódlás a Koreai Munkapárt kongresszusának keretein belül történne, ám a pártfórum ülését folyamatosan elhalasztják, szöuli értesülések szerint a vezér rossz egészségi állapota miatt. (MTI)
Újabb bírálat Franciaországnak
Brüsszel. A hét végén nyilvánosságra került, roma telepek felszámolásáról szóló belügyminisztériumi körlevélre reagálva szégyenteljesnek minősítette az igazságügyi EU-biztos, Viviane Reding a francia hatóságok romákkal szembeni fellépését, és a diszkrimináció miatt kötelességszegési eljárást kezdeményezett Párizzsal szemben. Franciaország „meglepve” fogadta a hírt. Eric Besson francia bevándorlásügyi miniszter közben azt nyilatkozta: véget kell vetni annak, hogy az Európai Uniót sokan menekültügyi szupermarketnek tekintik, és az uniós szabályokat szigorúan betartva féken kell tartani a bevándorlást. (MTI)
Új médiatörvény Szlovákiában?
Pozsony. Új médiatörvényt helyezett kilátásba Iveta Radicová szlovák miniszterelnök kedden a Nemzetközi Sajtóintézet világkongresszusának pozsonyi ülésén, ám konkrét időpontról nem tett említést. Radicová beszédében bírálta a szlovák közszolgálati médiát, de reményei szerint a törvény „a sajtószabadság és a médiafelelősség új korszakának nyitánya lesz Szlovákiában”. (MTI)
Szabadulás Iránból
Teherán. Elhagyhatta Iránt Sarah Shourd, annak a három amerikai turistának az egyike, akiket több mint egy éve kémkedés gyanújával fogtak el a közép-keleti országban. A nő néhány órával azután utazhatott el Ománba, hogy az iráni hatóságok szabadon engedték, humanitárius megfontolásból. Társai ellen kémkedés miatt viszont vádat emelnek. (MTI)

A szokásosnál könnyebb volt az idei magyarérettségi, és még a Hunyadi-sorozat is segíthetett