Uniós deficitcirkusz

Magyarország az átlagosnál jobban függ a külföldi befektetőktől. Ezért volt kénytelen a 3 százalék alatti hiányt vállalni jövőre, miközben a tagországok többsége jóval nagyobb deficitet enged meg magának – állítják szakértők. A szigorú költségvetési politikának kezd beérni a gyümölcse, a Merrill Lynch és a CNBC is pozitívan vélekedett tegnap Budapestről.

Nagy Vajda Zsuzsa
2010. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kőbe vésett hiánycél. A budapesti látogatás megerősítette meggyőződésünket, hogy a kormány kitart az átgondolt költségvetési politika mellett – állapította meg tegnap a Portfolio.hu szerint Raffaella Tenconi, a Merrill Lynch elemzője. A jövő évi költségvetési tervek kapcsán a CNBC is pozitívan vélekedett tegnap az országról, miután Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter újra megerősítette: 2011-ben három százalék alatti hiányt tervezünk. – Úgy készülünk a költségvetéssel, hogy nem tudjuk beszámítani a hiányba a magánnyugdíjpénztárakat – jegyezte meg a TV2 műsorában a tárcavezető.


Az Európai Unióban nagyítóval kell keresni azokat a tagállamokat, amelyek teljesíteni tudják a három százalék alatti hiányt. Az eurózóna országai sem jeleskednek e tekintetben, jövőre például Franciaország hat-, Görögország 7,6 százalékos deficitcélt tűzött ki maga elé. Miért várnak el tőlünk az Európai Unióban többet? – teszik fel a kérdést sokan annak kapcsán, hogy a múlt héten Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentette: 2011-re három százalék alatti hiányt vállal Magyarország.
– A hazai gazdaság oly mértékben eladósodott, hogy az átlagnál jóval sérülékenyebb, ezért fontos a többieknél szigorúbb gazdálkodás a következő években. Vannak még az Európai Unióban Magyarországhoz hasonló mértékben vagy még jobban eladósodott országok, de azok nem függnek annyira a piac hangulatától. Olaszország például képes finanszírozni önmagát a belső megtakarításokból, nem szorul rá a külföldi befektetőkre – érvelt a Magyar Nemzet érdeklődésére egy, az Európai Bizottság berkeiben dolgozó kutató.
– Kitettségünk a külföld felé valóban jelentős – reagált Lóránt Károly. A közgazdász szerint Magyarországon az állam és a lakosság is külső adósságból finanszírozott olyan kiadásokat, amiket nem engedhettünk meg magunknak. A külső adósság eléri a GDP 130 százalékát, amelynek kétharmada magánadósság, a többi az államháztartás tartozása. – Bár jogosak az uniós érvek, abból, amit az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vár el az országtól nem lesz gazdasági növekedés, ezért meg kell próbálnunk az érdekeinket taktikusabban érvényesíteni – jegyezte meg a szakember. Szerinte ebbe az is belefér, hogy hivatalosan kibékülünk az IMF-fel, és az „asztal alatt rugdossuk a lábát”, így folytatjuk gazdasági szabadságharcunkat.
Lóránt Károly azt is megjegyezte, nem arról folyik a vita, amiről kellene, óriási ellenállásba ütközik az, aki a főáramlattól letér. A hiányt a GDP-hez mérjük, amelynek egyharmada becslésen alapul, így maga a deficit viszonylagos fogalom. „Ennek ellenére a legtöbben komolyan veszik ezt a cirkuszt.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.