A svájci frank ereje jelenleg abból is táplálkozik, hogy a kelet-európai adósok a hitelek visszafizetésével küzdenek – hívja fel a figyelmet a Bloomberg hírügynökség. A Portfolio.hu szakportál által idézett cikkben egyes szakértők arra mutatnak rá, hogy az adósság visszafizetéséhez az ügyfelek frankot vesznek, ami újabb tőkebeáramlást eredményez az amúgy is jó formában lévő svájci frank számára. A hírügynökség idézi a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) adatait, miszerint 5 év alatt 2008 szeptemberére 847,4 milliárd dollárnak megfelelő összegre nőtt a bankok svájci frankban jegyzett követelésállománya, ám (a legutolsó adatok szerint) az idei első negyedévben ez 647,6 milliárd dollárra csökkent. A zsugorodásban az is szerepet játszik, hogy a lengyel és magyar fogyasztók – akik korábban a frankhitelek alacsony kamatát kihasználva adósodtak el – hitelük visszafizetésére törekednek, miután a frank szárnyalása látványosan növelte törlesztőrészletüket.
Ennek az a következménye, hogy a frank tovább drágul, miközben múlt héten a dollárral szemben állított fel új csúcsot a svájci frank és az elmúlt fél év második legjobb teljesítményét nyújtotta a világ fizetőeszközei között. A Bloomberg arra emlékeztet, hogy a svájci jegybank 15 hónapon keresztül próbálta megfékezni a frank szárnyalását.
Miközben a devizahitelesek szenvednek a svájci frank erejétől, az alpesi ország vállalatai egyelőre nem érzik tehernek a túl erős valutát. A jegybank felmérése szerint a cégek 25 százaléka véli tehertételnek a szárnyaló árfolyamot. A felmérés kapcsán ugyanakkor több szakértő is arra figyelmeztet, hogy a tartósan erős frank hamarosan kifejtheti negatív hatásait az exportőr vállalatokra.

Rekordhideg május: mikor változik az időjárás?