Egyes szakértők a múlt csütörtöki, állandó válságkezelési mechanizmussal kapcsolatos megállapodás ellenére még mindig úgy vélik, hogy az euróövezet a jelenlegi formájában nem marad fenn – tette közzé a Portfolio.hu a Wall Street Journalra hivatkozva. A tekintélyes amerikai lapnak Desmond Lachman, az American Enterprise Institute kutatója azt nyilatkozta, várakozásai szerint 12–18 hónapon belül több ország is elhagyhatja a monetáris uniót. A perifériális euróövezeti tagállamokban ez segítené a szükséges fiskális kiigazítást. Lanchman szerint ha egy tagállam elhagyná az eurózónát, akkor a piac további, gyenge lábakon álló célpontot keresne, ami az euróövezet letisztulásához vezetne.
A lap írása ugyanakkor arra mutat rá, hogy ez a legvalószínűtlenebb forgatókönyv az euróövezet jövőjét illetően. Az elemzők ugyanis figyelmeztetnek, hogy az euróövezet elhagyása súlyos következményekkel járna az ország számára, hiszen összeomolhat a bankrendszer és a kötvénypiac, a lakosság külföldre menekítené pénzét, a devizában eladósodott háztartások, vállalatok és a kormány is komoly fizetési gondokkal küzdene. Barry Eichengreen, a University of California professzora úgy véli, hogy az euróövezetből való kilépés azzal egyenértékű, mint amikor valaki magára gyújtja saját házát azért, hogy megtalálja a kifelé vezető utat. A szakember szerint Görögország esetleges kilépése óriási bankrohamot és pénzügyi krízist okozna. Eichengreen ezért társadalmi sci-finek nevezi azt a forgatókönyvet, amikor megvalósulna az euró széthullása.
Írország biztosan marad. Írország nem fog kilépni az eurózónából – jelentette ki a spanyol El País-nak adott, tegnap megjelent nyilatkozatában az ír külügyminiszter. Micheál Martin elmondta: az ilyen jellegű feltételezés alaptalan, a kilépés gondolata szóba sem került. Írország kis, exportorientált gazdaság, és az egységes piacnak óriási jelentősége van számára.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított