Néhány héten belül elkészül az Európai Bizottság (EB) elemzése az Ajka térségében történt vörösiszap-katasztrófáról – értesült az MTI. Az EB röviddel az október 4-én történt katasztrófa után kért tájékoztatást a magyar hatóságoktól. A testület azt ellenőrzi, átültették-e az esettel összefüggő uniós joganyagot a magyar jogrendszerbe, és betartották-e az uniós irányelveket. Külön vizsgálják, hogy miként került az ajkai timföldgyár működése során keletkezett vörösiszap a nem veszélyes hulladékok kategóriájába. Ha a vizsgálat hiányosságokat tár fel, felszólítják azok pótlására hazánkat, és úgynevezett kötelességszegési eljárást is indíthatnak. Az ügyet ismerő forrás szerint a brüsszeli testületnek nem lett volna kötelező vizsgálatot kezdeni, a magyarországi eset azonban az egyik legnagyobb ipari katasztrófa az unió történetében, ami önmagában elég indok arra, hogy a bizottság elemezzen és megállapításokat tegyen.
Lapunk közben ügyvédi forrásokból megtudta, halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel gyanúsította meg a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-nél az iszapkatasztrófa éjszakáján ügyeleti szolgálatban lévő diszpécsert a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI).
*
Információink szerint Sz. Tibort azzal gyanúsítják, hogy elmulasztotta értesíteni a katasztrófahelyzetek kezelésére összeállított intézkedési tervekben megjelölt hatóságokat a gátszakadás bekövetkezéséről. Úgy tudjuk, a kihallgatás idején Sz. Tibor tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, vallomást tett, és panasszal élt a gyanúsítás miatt, ám ezt a Veszprém Megyei Főügyészség a napokban elutasította. A nyomozás újabb gyanúsítottjával kapcsolatos értesüléseinket az ORFK illetékese megerősítette.
Sz. Tibor a negyedik személy, akit az október 4-én délután Kolontárt, majd részben Devecsert is elöntő, tíz halálos áldozatot követelő vörösiszap-áradat ügyében indított nyomozásban az NNI gyanúsítottként hallgatott ki. A rendőrség elsőként Bakonyi Zoltánt, a Mal Zrt. vezérigazgatóját gyanúsította meg több ember halálát okozó közveszélyokozással és környezetkárosítással. A második gyanúsított Deák József, a cég műszaki szolgáltatási igazgatója volt. Neki a hatóság azt rótta a terhére, hogy elmulasztotta a hasonló katasztrófa esetén a kármentesítéshez, továbbá az élet, a testi épség és a vagyon megóvásához szükséges intézkedések kidolgozását, ezen túl védelmi rendszerek, a káresemény hatását csökkentő védművek és jelző-riasztórendszerek kialakítását. Két héttel a tragédia után az NNI gyanúsítottként hallgatta ki F. Józsefnét, a Mal környezetvédelmi és laborfelelősét is. A nyomozók szerint az illetékes vezető úgy vizsgálta felül a cég kárelhárítási tervét és hajtotta végre annak módosításait, hogy Deák Józseffel azonos mulasztások miatt vonható felelősségre. A rendőrség – tekintettel a bejelentett polgári jogi kárigényekre – a gyanúsítások közlése után zároltatta az érintettek vagyonát.
Értesüléseink szerint nem kizárt, hogy az eljárásnak további gyanúsítottjai is lesznek, miután a nyomozó hatóság megkapja az időközben már kirendelt igazságügyi műszaki és geotechnikai szakértők véleményeit. Lapunk megtudta azt is, a Budapesti Ügyvédi Kamara előzetes vizsgálatot rendelt el Magyar Györggyel, a kolontári iszapkatasztrófa több károsultjával is szerződésben álló ügyvéddel szemben. Magyar egyik kollégája, Léhman György siófoki ügyvéd szerint törvénytelen és etikátlan tartalmú megbízásokat kötött. A köztestület elnökének, Réti Lászlónak eljuttatott bejelentésben az ügyvéd azt kifogásolta, hogy a világhálón is elérhető szerződésmintának – amelynek alapján a jelentkezők a sértetti képviseletük ellátására szóló megállapodásokat köthettek Magyar Györggyel – fenyegetésként értelmezhető kitétele is van. Léhman a beadványban aggályosnak nevezte, hogy a megállapodásban az is szerepel, az ügyfél lemond a szerződés utólagos megtámadásának jogáról.
Magyar György lapunk érdeklődésére kijelentette: szerződései minden szempontból törvényesek, azok megkötésénél – ahogyan egyéb esetekben sem – nem követett el szabálytalanságot, ezért áll a vizsgálat elé.
Az LMP tegnap átlátható kártalanítást követel a kormánytól a kolontári vörösiszap-katasztrófa érintettjeinek. Az ellenzékiek szerint ugyanis a kabinetnek csak addig volt fontos az együttműködés és a segítőkészség látszata, amíg „ki akarta fogni a szelet a demonstrációra készülők vitorlájából”.

Újabb harckocsikkal bővült a dandár – képeken mutatjuk a high‑tech páncélos szörnyeket