Szakértők szerint bűnözői csoportok évente nagyjából 15 milliárd dollárnak megfelelő bűncselekményből származó összeget moshatnak tisztára Magyarországon – hangzott el egy napokban megrendezett szakmai konferencián. A hozzáértők becslése azt jelenti: idehaza egy esztendő leforgása alatt hozzávetőleg 2800 milliárd forintnyi summát igyekeznek egyesek legális eredetű pénzzé változtatni – az összeg megfelel a magyar költségvetés egyötödének.
A konferencia legfontosabb megállapításait a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bűnügyi elnökhelyettese ismertette tegnapi tájékoztatóján. Sors László elmondta: az idehaza elkövetett pénzmosások mögött általában adócsalás, sikkasztás és hűtlen kezelés húzódik meg, az elkövetők között pedig gyakran találni külföldi állampolgárokat és strómanokat. A szakember közölte, hogy az elmúlt három évben összesen csupán 15 esetben emelt vádat az ügyészség pénzmosás miatt. Idén azonban mást mutat a bűnügyi statisztika: jelenleg három tucat ügyet vizsgálnak a NAV pénzügyi nyomozói. A visszaélések feltárásában kulcsszerepet játszanak a hatóságokhoz érkező bejelentések: tavaly nagyjából hétezer pénzmosással kapcsolatos jelzés futott be, jórészt a pénzügyi szektor vállalkozásaitól.
Az állampolgároktól, banki alkalmazottaktól származó információk annak a nagyszabású pénzmosásos ügynek a leleplezésében is sokat segítettek, amelynek részleteiről tegnap adott számot a NAV. A bűncselekményt egy debreceni könyvelő és társai követték el. A tettesek legálisnak látszó tevékenységet folytattak, számos ügyfelük volt. Emellett azonban rokonok és barátok vállalkozásainak is könyveltek, méghozzá úgy, hogy az érintett társaságok között színlelt gazdasági kapcsolatrendszert építettek ki. A könyvelési körforgásnak egyetlen célja volt: hogy a baráti, rokoni cégek jól működő, hitelképes társaságoknak tűnjenek. A vállalkozások összesen háromszázmillió forint bankkölcsönhöz jutottak – ha kellett, hamis iratok segítségével. A hiteleket néhány hónapig törlesztették az elkövetők, ám utóbb elmaradtak a részletekkel, s ez idő alatt a cégeket csődbe vitték vagy külföldi vállalkozásoknak adták el. A hitelként megszerzett pénzt igyekeztek biztonságba helyezni, ehhez különböző banki műveleteket végeztek. Hibás, téves utalásokat indítottak, cégek között oda-vissza többször is továbbították a tételeket, végül egy legális vállalkozásban helyezték el a tisztára mosott summát. Ehhez persze a bevételi és kiadási adatokat is meghamisították. A hatóság eddig kétszázmillió forintnyi vagyont foglalt le az elkövetőktől, akik közül hárman lakhelyelhagyási tilalom alatt állnak.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére