Kizöldülő német tartomány

Történetének mélyreható változása előtt áll a német tartomány, Baden-Württemberg. Mától kezdve olyan kormány irányítja tízmillió polgár sorsát, amely számtalan újdonsággal lép színre azt követően, hogy az ötvennyolc éven keresztül regnáló kereszténydemokraták és liberálisok hét héttel ezelőtt elvesztették eddigi hatalmukat, és kénytelenek voltak átadni azt a zöldeknek és a velük koalícióra lépő szociáldemokratáknak.

Stefan Lázár
2011. 05. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A stuttgarti parlamentben új célok és új politikusok kerülnek előtérbe. Leállítandó atomerőművek, alternatív energiaforrások, elektromos autók, törvényben garantált minimálbérek, ökológiai és szociális modernizálás. „Bátran kell új utakra lépnünk” – hangzik a kabinet élén álló, szokatlan benyomást keltő karmester jelszava.
Winfried Kretschmann a természetvédő mozgalom úttörőjének mondhatja magát mint a zöldek első tartományi kormányfője, aki megjelenésével, tulajdonságaival és fellépésével mindenben ellentmond pártja eddigi megszokott stílusának. A hatvankét éves biológia-, kémia- és etikatanár konzervatív katolikus keresztény, három felnőtt gyerek apja, két lábbal a földön álló polgár, aki apró falujának hajdani parasztházában lakik, tagja a helyi templom kórusának és a lövészegyletnek. Rövidre vágott, ezüstösen csillogó kefefrizurájával, megfontoltságot és megbízhatóságot sugárzó hangvételével sokak szemében első pillanatra derék nyárspolgár benyomását kelti. A kétkedőket viszont hamar jobb belátásra bírja magas színvonalú, intellektuális felszólalásaival. Kretschmann már 1980-ban a zöldek alapító tagjai közé tartozott, 2002 óta vezette a párt frakcióját a stuttgarti parlamentben, és mindenekelőtt az ő érdeme, hogy a kezdetben erősen baloldali tartományi pártszervezet gyökeret tudott verni a lakosság soraiban, és április végén a szavazatok 24,2 százalékával – a 23,1 százalékot kapott SPD-t megelőzve – politikai földcsuszamlással felérő őrségváltást ért el.
A koalíciós tárgyalások során is kitartott az ökológiai elvek mellett. Azokat a tárcákat követelte a zöldeknek, amelyek az eddigi politikával szemben jelentős változások lehetőséget rejtik magukban: környezetvédelem, klíma, energiagazdálkodás, közlekedés. A klasszikus szuperminisztériumot (gazdaságügy/pénzügy) átengedte az SPD-t dirigáló Nils Schmidnek. További, mindeddig ismeretlen jelenség lesz a kabinetben a török származású Bilkay Öney. A negyvenéves asszony az integrációs minisztériumot fogja irányítani.
Az első komoly erőpróba október során vár az új tartományi kormányra. A stuttgarti pályaudvar jövőjének tömegtüntetéseket és kemény rendőri beavatkozást kiváltó kérdéséről végül népszavazás dönt majd. Az SPD a föld alá helyezett, átmenő állomás terve mellett áll ki, a zöldek elutasítják a jelenlegi fejállomás átépítését. „Ha olyan döntés születik, hogy a Stuttgart 21 projekt munkálatait folytatni kell, akkor mi is elfogadjuk a szavazás eredményét” – hangoztatta Winfried Kretschmann, akit a sajtó szívesen nevez „reménykeltő, szimbolikus figurának”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.