Kútba eshetnek a kabinet tervei

Megoldhatatlan feladat visszasajtolni a földbe a többek között fóliasátrak és üvegházak fűtésére felhasznált és lehűlt termálvizet – állítják a szentesi gazdálkodók. Hasonlóképpen nyilatkoznak a problémát a tudomány oldaláról megközelítő szakértők, a kormány azonban nem. Csak a szentesi régióban tízezer munkahely van veszélyben a majdani visszasajtolási kötelezettség miatt.

Dénes Zoltán
2011. 05. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg a hazai jogszabályok szerint az energiacélú felhasználásra földfelszínre hozott s lehűlt termálvíz szennyvíz, a vörösiszap nem az. A vörösiszap besorolása még megmagyarázható egyes gazdasági körök erős lobbierejével, arra azonban nincs választ, hogy az előző kormány miért döntött a termálvíz visszasajtolásának elrendeléséről. A tavaly április végén megalkotott rendelet úgy szól, hogy a jellemzően több évtizede hatósági engedéllyel működő, termálvizet energetikai célokra használó társaságok engedélyei a jövő év végén, kivételes esetekben 2014-ben lejárnak. Az engedélyt az újíthatja meg, aki vállalja, hogy a földfelszínre hozott, s különböző célokra, például távfűtésre, gabonaszárításra, istállófűtésre, üvegházas növénytermesztésre felhasznált termálvizet visszasajtolják a földbe. Csakhogy például a szentesi régióban, ahol úgynevezett pannon homokkő a jellemező kőzet, ez szinte megoldhatatlan feladat.
– Az eddig használt technológiákkal történt próbálkozások csődöt mondtak – jelentette ki Szita Gábor, a Magyar Geotermális Egyesület (MGE) elnöke. Hozzátette: igen magas költségekkel esetleg el lehetne érni jobb eredményeket is, ám akkor már nem is éri meg a felszínre hozni hazánk talán egyedüli, komolyabban kiaknázható természetes energiahordozóját. Szita Gábor szerint egyébként 20-30 milliárd forintos fejlesztést igényelne, hogy a geotermikus energiát felhasználó gazdaságok megfeleljenek a kormányrendelet előírásainak. A technológia hiányosságai és a pénzszűke miatt Szita Gábor szerint a szóban forgó jogszabály végrehajthatatlan, ostoba rendelet, amely nem számol a realitásokkal. Ennek hatását pedig a felsoroltak miatt könnyű kiszámítani: a termálkutakat be fogják zárni.
Bakó Dániel, a fóliasátrakban paprikát termesztő Bakó Kertészeti Kft. ügyvezetője szerint a szentesi régióban közvetlenül mintegy tízezer főnek van munkája annak köszönhetően, hogy a termálvizet a kertészetek fűtésére, illetve távfűtésre is fel tudják használni. Rámutatott: a területen a legnagyobb gond a kiszámíthatatlanság, mivel a geotermikus energia felhasználásának mikéntjéről nem rendelkeznek egyértelműen a jogszabályok. Úgy vélte, hogy ha megszülettek volna a hosszú távú tervezést lehetővé tevő törvények, úgy a szentesi régió az unió egyik legfejlettebb kertészeti központjává fejlődhetett volna. A bizonytalanság miatt azonban a legtöbb üvegház és fóliasátor úgy néz ki most is, mint húsz-harminc éve.
Pekár Ferenc vízökológiai szakértő szerint a visszasajtolás tökéletes alternatíváját jelentené a termálvíz felszíni elhelyezése. A kihűlt víz élő vízivilággá alakul, erre jó példa a szentesi víztározó, ahol már több mint 170 madárfaj talált magának fészkelőhelyett.
Nagygál János, az Árpád-Agrár Zrt. műszaki vezetője, az MGE alelnöke szerint ha a termálvíz jelenlegi kitermelését meghatszoroznák, még akkor is fenntartható lenne a rendszer. A szakember szerint egy termálkúthoz legalább két-három visszasajtolót kellene építeni. Ráadásul – tette hozzá – olyan uniós irányelv sem létezik, amelyre hivatkozva idehaza előírták a visszasajtolást. Az unió vízkeret-szabályozása szerint egyenesen csak akkor szabad visszajuttatni eredeti helyére a felszínre hozott vizet, amennyiben ez nagyon indokolt – vagyis a magyar jogalkotó felfogása tévedés. Nagygál János kitért arra is, hogy geotermikusenergia-potenciálunkat tekintve nagyhatalom vagyunk. Termálvizeinket a hatvanas évek óta használják mezőgazdasági célokra, a termálkutak hatvan százaléka az agráriumnak hajt hasznot.
Úgy tűnik, az előző kormány rendeletéhez a mostani is ragaszkodik, miközben a már nyilvánosságra hozott energia- és vidékstratégia egyaránt a rendelet következményeivel ellentétes célokat fogalmaz meg. Az energiastratégiában a geotermikus energia felhasználásának növelését, a vidékstratégiában pedig a sok kétkezi munkát igénylő kertészet fejlesztését tűzték ki célul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.