A hatszáz oldalnyi átvilágítási jelentés szerint körülbelül kétszáz viszszaélés történt, a szabálytalanságokat feltáró bizottság adatai alapján pedig ügyészségi vizsgálatot kér az új vezetés – jelentette be tegnapi tájékoztatóján Ritter Géza, a három megyében – Borsod, Heves, Nógrád – érdekelt cég vezérigazgatója.
A jelentés alapján úgy vélik, a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. előző vezetését is felelősség terhelheti – hangzott el. Ritter Géza szerint a vagyonvesztésre ezért sem derült fény az előző kormány idején. Véleményét azzal támasztotta alá, hogy a súlyos gazdasági válság közepette, amikor az ÉRV Zrt. dolgozói is a megszorítások részeseivé váltak, a felső vezetés luxusigényeinek kielégítésére sok tíz milliót áldoztak. 2007 és 2010 között például nyolc autót béreltek, amelynek díja három év alatt meghaladta az 53 millió forintot. A nyolcból hét járművet meg is vásároltak, s a korábbi vezérigazgatót, Kovács Zsoltot egy sportkocsin kívül terepjáró is megillette.
*
A vizsgálók észrevették azt is, hogy a cég Eger belvárosában egy 46 négyzetméteres „üzemegységgel” rendelkezik. Mivel a vízszolgáltatás ezt nem indokolta, megvizsgálták az ingatlant, amiről kiderült, hogy egy minden kényelemmel berendezett luxuslakás, amely a dolgozók elmondása szerint az előző vezetés kizárólagos kényelmét szolgálta.
A cég előző vezetése idején fénykorukat élték az úgynevezett udvari beszállítók is, akik versenytárgyalás nélkül jutottak jövedelmező munkákhoz. Volt olyan társaság, amely az óraleolvasásoktól a földmunkákon át a gépkocsibérletig minden tendert elnyert, csakhogy a piaci értéknél jóval magasabb áron. Ritter Géza hangsúlyozta, bár a fogyasztókat közvetlenül nem károsították meg a szocialista kormányzat idején, ám a szolgáltatások minősége messze elmaradt attól, amiért fizettek.
A visszaélésekről szólva az új vezérigazgató példaként említette a Sirokon végrehajtott félmilliárd forintos beruházást is, ahol a pályázók közötti sorrendet a vállalt napi kötbér mértéke döntötte el. Az egyik – az udvari beszállítók közül – pályázó társaság a többiekhez képest ötvenszeres napi kötbért vállalt, ami napi százmillió forintot jelentett volna a teljesítés elhúzódása esetén, viszont hiába fordult elő késlekedés, egy forintot sem fizetett a nyertes pályázó. Gyanús körülmények merültek fel a lázbérci és a putnoki beruházások kapcsán is.
Szabó Iván ügyvéd a tájékoztatón bejelentette, az átvilágítást követően 10-12 nagy jelentőségű esetet tárnak az ügyészség elé a felelősség megállapítása érdekében. Ezenkívül 9 ügyben indítanak polgári peres eljárást azért, hogy a társaságot ért kárt enyhítsék. Jelezte, ehhez az MNV Zrt. állásfoglalása is szükséges lesz.

Jön az energiaital-tilalom, de több koffeintartalmú ital megússza ezt