Nem lesz bezárás

Nem felelnek meg a valóságnak az egyes felsőoktatási intézmények bezárásáról felröppent hírek. Ilyen kormányzati szándék nem volt, nincs, és nem is lesz – mondta tegnap Hoffmann Rózsa. Az oktatási államtitkár a felsőoktatási intézmények vezetőivel folytatott konzultációt. Nemzetközileg versenyképes, magas színvonalú, racionális felsőoktatási rendszer kiépítéséhez tettük meg az első lépéseket – vélte.

Mizsei Bernadett
2011. 05. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Együtt keressük azokat a lehetőségeket, miképpen lehet megfelelni annak, hogy ne 210 helyen elszórva, több mint 300 szakon folyjon képzés a magyar felsőoktatásban – számolt be az egyetemi vezetőkkel történt egyeztetésről Hoffmann Rózsa. Az oktatásért felelős államtitkár ismertette: a tegnapi konzultációsorozat első lépcsője volt az egyeztetéseknek, s elsősorban véleményfelmérő, konzultatív tanácskozás zajlott. – Sokan tettek olyan javaslatokat, amelyek azzal a reménnyel kecsegtetnek, hogy meg fogjuk találni a mindenki számára elfogadható, jóllehet nem minden szempontból örömteli megoldást – közölte Hoffmann Rózsa. Kifejtette: „Nem minden egyetemnek, főiskolának lesz öröm azzal szembesülnie, hogy meg kell szüntetnie a képzést egyik vagy másik szakon.” Mint mondta, egyes intézményekben egész karok is megszűnhetnek, ha azok túl kicsire zsugorodnak. Kitért arra is, hogy az intézményvezetőkkel tisztázták: messze nem felelnek meg a valóságnak azok a hírek, hogy a kormány egyetemeket zárna be. – Megértették, hogy ilyen szándék nincs, nem volt, és nem is lesz – tette hozzá. Újságírói kérdésre elmondta, az átalakítással nem csökken majd az egyetemi és a főiskolai tanárok száma, hiszen céljuk a magas oktatási színvonal megőrzése. Várhatóan májusban megszületik a felsőoktatási rendszer átalakításáról szóló javaslat.
Dux László a tájékoztatón elmondta: érthető, hogy a konzultáción részt vevők komoly értéknek tekintik azt a szellemi kincset, anyagi vagyontárgyat, amelyek a felsőoktatási intézményekben felhalmozódtak. A helyettes államtitkár szerint azonban ezek fenntarthatósága, működtetése jelentős anyagi áldozatot követel az adófizetőktől. Leszögezte, Magyarország gazdasági helyzete nem teszi lehetővé, hogy nagyobb bővítéseket, ráfordításokat hajtson végre a kormány. – Sőt, ezek szűkítésére kell számítani a Széll Kálmán-terv keretében – tette hozzá. Dux László kiemelte: a tárca célja, hogy a lehető legkevesebb érték károsításával tudják átélni ezt a nehéz időszakot. Hozzáfűzte, hogy ebben komoly együttműködést mutatnak a felsőoktatási intézmények vezetői.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.