Rendhagyó nap a minisztériumban

Versenyautók, sólymok, műhold: csak néhány azon látványosságok közül, amiket bárki megnézhetett a Nemzeti Erőforrás Minisztérium hét végi akadémiáján. A nyílt napon bárki bejárhatta a fővárosi Akadémia utcai épületet, és kötetlenül beszélgethetett a miniszterrel és az államtitkárokkal.

Vass-Gabay Dorka
2011. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pályázat. Meghívásos pályázatot hirdet harmincmillió forintos kerettel a Nemzeti Erőforrás Minisztérium külhoni magyarok osztálya határon túli magyar pedagógusszövetségek és szakmai szervezetek által a szülőföldön megrendezendő nyári akadémiák támogatására. A jelentkezéseket június 9-ig várják. A pályázat célja, hogy az ilyen jellegű, a magyar nyelvű továbbképzési rendszer megerősítését szolgáló nyári akadémiák megszervezéséhez támogatást biztosítsanak – olvasható a Kormany.hu oldalon közzétett felhívásban. Az elnyerhető, vissza nem térítendő támogatás alsó határa kétmillió, felső határa tizenhat és fél millió forint. A nyertes pályázókkal a Nemzeti Erőforrás Minisztérium június 30-ig köt szerződést, és az abban foglalt feltételeknek megfelelően gondoskodik a kifizetésről előfinanszírozás és vissza nem térítendő támogatás formájában.


Családias hangulat fogadta azokat az érdeklődőket, akik ellátogattak a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) által rendezett hét végi akadémiára. A rendezvényen Réthelyi Miklós miniszter és a tárca öt ágazatának – oktatás, egészségügy, szociális, család- és ifjúságügy, kultúra és sport – vezetői rendhagyó előadásokon mutatkoztak be. A kötetlen találkozón bárki elfoglalhatta Réthelyi Miklós székét egy fénykép erejéig, vagy elénekelhetett egy francia dalt Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkárral, aki arra hívta fel a hallgatók figyelmét, hogy hasznos minél több nyelvet megtanulni, de nem szabad hinni az egyszerű és gyors nyelvtanulást ígérő hirdetéseknek. Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár vendéget is hozott magával, Orsós Zsolt válogatott csörgőlabda-játékost, aki arról mesélt, milyen vakként élni a társadalomban, és milyen sokat jelent, hogy van családja. A szolidaritás nagykövete – aki ötéves korában vakult meg – miután megbizonyosodott arról, hogy nincsen rendőr a teremben, elárulta, a vezetést is kipróbálta már. Szekeres Pál sportért felelős helyettes államtitkár a vívás rejtelmeibe avatta be a fiatalokat. A szöuli olimpián a tőrcsapattal bronzérmet nyert sportoló autóbaleset miatt került tolószékbe. Aki akart, ifjú D’Artagnanként vívhatott meg a balesete után is komoly eredményeket elérő sportolóval.
Szellemi örökségeink
Az előadásokkal egy időben a minisztérium területén színes programokkal igyekeztek népszerűsíteni az egyes ágazatokat. Egyebek mellett volt matyóhímzés- és elsősegély-nyújtási bemutató, fiatal feltalálók a találmányaikkal ismertették meg az érdeklődőket.
A minisztérium által az UNESCO reprezentatív listájára felterjesztett matyó hímzést és solymászatot népviseletbe öltözött lányok, valamint Smaragd, a vándorsólyom és Viktória, a héja képviselte. Mialatt Réthelyi Miklós az örökségvédelem világába kalauzolta az érdeklődőket, én Viktóriát vettem szemügyre, aki láthatóan elfáradt a sok érdeklődőtől, és szíve szerint többször is elrepült volna. Tiszta tekintetű, bajszos gazdája örömmel nyugtázta, hogy kulturális világörökség lehet a solymászat.
– Ezek a madarak teljes embert kívánnak, szinte az egész napot velük töltöm – mondja mosolyogva. – Szenvedély? – kérdem. – Örömmel teli – vágja rá, majd mosolyogva hozzáteszi: „de ha itt állna a feleségem, ő valószínűleg nem ezt mondaná”.
Fiatal feltalálók
Az épület belső udvarán egy benzines versenyautó és egy elektromos motorkerékpár várta az érdeklődőket. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatói által készített gépeket technikai okok miatt nem lehetett kipróbálni, ennek ellenére sokan várták, hogy legalább egy pillanatra beleülhessenek a számos versenyen előkelő helyezést elért remekművekbe. Bári Dávid csapatvezető, aki egy perccel korábban még Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárral beszélgetett, elárulta, hogy viszonylag költséges hobbit űznek, amihez elengedhetetlenek a szponzorok és természetesen az egyetemen tanultak kamatoztatása. Legközelebb nyáron méretik meg a járgány, előbb Angliában, majd Győrben. Az anyagiakról úriember módjára hallgat. Arra kérdésre, milyen pályára készül, a végzős egyetemista nem is tud hirtelen válaszolni, annyit azonban elárul, hogy a csapat több tagját is megkeresték már nagyobb cégektől.
Nem sokkal később már az első magyar műholdat csodálom, alig nagyobb egy Rubik-kockánál. A BME egyetemistái pár éve határozták el, hogy építenek egy kocka alakú, Cube-Sat elnevezésű műholdat. A terv sikerült, olyannyira, hogy előreláthatólag 2012 első felében fogják fellőni a magyar találmányt Indiából. Horváth Gyula tanársegéd mutatta be a fejlesztést, ami egymillió forintba került, s amelynek minden alkatrészét magyar cégek gyártották, hogy a tudás az ország határain belül maradhasson. Az anyagiak előteremtése itt is kényes terület, a három és fél éves előkészítést szponzorok tették lehetővé, a többéves munkáért a lelkes hallgatók nem kaptak pénzt.
Animáció madárral
Rátai Dániel bemutatta a világ első komplett virtuálisvalóság-termékét, a Leonar3Dót, amit ő maga alkotott. A termék 2005-ben hat első díjat nyert el az Intel ISEF világdöntőjén, használója 3D-s szemüveggel és a térbeli kurzor, a „madár” használatával a monitor előtti térben valósághű virtuális objektumokat tud létrehozni, szerkeszteni, animálni. Utóbbi kapcsán a fiatalember azt mondta, az animátorok egy egérrel vért izzadnak, napokat töltenek el, míg a Leo madarával pillanatok alatt létrehozhatók az animációs képek. A kecskeméti rajzfilmstúdióban korábban egy hónapig dolgoztak egy grafika elkészítésén, ugyanez a Leóval fél órába se telt. A madarat digitális festékszóróként is lehet használni a térben, ennek bizonyítására Rátai egy perc alatt a szemünk láttára hozott létre egy príma kortárs művészeti alkotást. A termékből egyébként a Képzőművészeti Egyetem és a Washingtoni Szépművészeti Egyetem is vett már párat. Az előadás mindenesetre lenyűgözte a főként gyermekekből álló hallgatóságot. Ezt az alkotó is örömmel nyugtázta, hozzátéve: a Leonar3Do számos területen hasznosítható, így az iskolákban, kémia- vagy fizikaórán térben lehet vele megmutatni a kötéseket, az elektromos erővonalak kapcsolódását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.