Japán mérnökök elálltak a legutóbbi kísérletüktől, hogy stabilizálják a márciusi földrengésben és cunamiban megsérült egyes reaktort a fukusimai atomerőműben – jelentette tegnap a BBC. Az eredeti terv szerint az erőmű üzemeltetéséért felelős Tepco szakemberei úgy akarták lehűteni az egyes reaktort, hogy vízzel töltik fel a fűtőrudakat tartalmazó pihentetőmedencéket. Időközben azonban kiderült, hogy annak alját a megolvadt üzemanyagrudak kilyukasztották, így háromezer tonnányi szennyezett radioaktív víz folyt le a reaktorház pincéjébe.
Korábban a japán kormány és az elektromos szolgáltatócég is azt mondta, jövő januárig elérik, hogy a blokk hideg, leállított állapotba kerüljön. Hoszono Gosi kormányszóvivő megerősítette, a most felmerült probléma sem hiúsíthatja meg a kijelölt határidőt. A japán NHK közszolgálati csatorna úgy értesült, hogy a szakemberek megpróbálják a szennyezett vizet egy sugármentesítő szűrőn át visszaszivattyúzni a reaktorba.
Közben a hét végén elkezdték a hatóságok a lakók kiköltöztetését két településről, amely harminc kilométerre fekszik a megsérült Fukusima Daiicsi erőműtől. Eredetileg központilag húsz kilométeres védőzónát jelöltek ki a térségben. Az új, összesen 5100 embert érintő intézkedést azért rendelte el a kormány, mert a szakemberek szerint a kedvezőtlen szélirány miatt veszélyes mennyiségű sugárzó anyag jut el a településekre az atomerőműből.
Szombaton, egyelőre ismeretlen okból, összeesett és meghalt egy szerződéses munkavállaló az atomerőműben – olvasható a távirati iroda jelentésében. A hatvanas éveiben járó férfi a Tepco szerint biztosan nem szenvedett sugárfertőzést. Tegnap egyébként tüntetést tartottak Tokióban az atomenergiát ellenzők.
Így fogadta Emmanuel Macront Orbán Viktor - videó