Magyarország a világ huszadik legbékésebb állama – állítja az Institute for Economics and Peace (IEP) legfrissebb tanulmánya. Az amerikai–ausztrál nemzetközi kutatóintézet idei globális békeindexe szerint a régióban csak a csehek (5. hely), az osztrákok (6.) és a szlovénok (10.) előztek meg minket. A szomszédos országok közül Ukrajna a 69., Románia a 40., Szerbia a 84., Horvátország a 37., Szlovákia a 23. helyen végzett, míg Lengyelország a 22. lett. A felmérés élén egyébként Izland áll, míg a dobogó második fokára Új-Zéland léphetett, a harmadik pedig Japán lett.
Érdekesség, hogy az Egyesült Államok a 82., Irán a 119., Izrael a 145., Oroszország pedig a 147. helyet foglalja el. A leginkább békétlen helynek Szomália, Irak és Szudán számít, a sereghajtó triót pedig az Afganisztán, Észak-Korea, Kongói Demokratikus Köztársaság hármas követi közvetlenül az oroszok után. Külön meglepő, hogy a 153 országot vizsgáló öszszeállításban – az arab tavasz ellenére – például Tunézia egy hellyel megelőzi a 45. Olaszországot. A legjobb arab országnak 12. helyezésével Katar számít, míg a most forrongó Szíria a 116., Bahrein a 123., Jemen a 138., Líbia pedig a 143. lett.
Az IEP 2007 óta készíti el minden évben globális felmérését. A sorrend felállításakor 23 szempontot vesznek figyelembe minden egyes ország esetében. Így többek között megvizsgálják a százezer főre jutó gyilkosságok, bebörtönzöttek, rendőrök számát; akárcsak az erőszakos tüntetések lehetőségét, az emberi jogok tiszteletben tartását, a politikai stabilitást, a lakosságnál lévő fegyverek számát, a szomszédos országokkal való kapcsolatot, a katonai költségvetés GDP-arányos ráfordításait, az ENSZ-missziókban részvételt vagy a szervezett bűnözés miatt erőszakosan meghalt emberek számát. A belföldi és külföldi konfliktusok 60-40 százalékban oszlanak meg.
Az idei, 47 oldalas tanulmány bevezetőjében egyébként megjegyzik, főleg az arab tavasz eseményei miatt a világ az idén nyugtalanabb lett, mint egy évvel ezelőtt volt. A közép-európai régióval kapcsolatban arról írtak, hogy ez a harmadik legbékésebb térség. Tavalyhoz képest – Viktor Janukovics színre lépése köszönhetően – Ukrajna látványosan fejlődött, míg például a kelet-európai volt szovjet tagköztársaságok jelentős gyengülést mutatnak. Kazahsztán 2007-ben még a 60. volt, míg az idén már csak a 93. helyre került. Magyarország tavaly is a 20. volt a lajstromban, 2009-ben még a 27. helyen szerepelt.
Erről szól majd a kétnapos budapesti csúcstalálkozó