Elsőként egy berhidai asztalosipari kisvállalkozás vezetőjének nyújtotta át tegnap az Új Széchenyi-terv nyertes pályázatáról szóló okiratot a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. vezérigazgatója. Barta E. Gyula az eseményen hangsúlyozta, jelképes, és a kormány szándékát jól jellemzi, hogy egy vidéki vállalkozás műhelyében került sor az eseményre, mert eddig nem kaptak kellő figyelmet a Budapesttől távoli magyar vállalkozások. Újdonság az is, hogy Európában egyedülálló módon kombinált mikrohitellel segítik a kisvállalkozások túlélését, vagyis a saját erőt vissza nem térítendő támogatás és bankhitel egészíti ki. Azért is fontos a mikrovállalkozások támogatása, mert így sikerül átörökíteni a családi hagyományokat, s így fejlődhet majd ki az az erős vállalkozói réteg, amely a legtöbb munkahelyet teremti meg az országban. Barta E. Gyula elmondta: az Új Széchenyi-terv kiírásaira eddig 2500 pályázat érkezett, ezekből 640-et már pozitívan elbíráltak, a támogatások kiutalása hamarosan várható.
Nesó Bertalan, a Nesó Bt. cégvezetője lapunknak elmondta, 1991-ben családi alapon indított cégük mostanáig saját erőből fejlesztette gépparkját, s cégtulajdonos testvérei mellett már egyik gyermeke is a vállalkozásnál dolgozik. Mostanáig minden fejlesztést saját erőből oldottak meg, mert nem találtak olyan pályázatot vagy egyéb támogatást, amelybe bele mertek volna vágni. Az új Széchenyi-terv meghirdetését követően azonban úgy döntöttek, eszközfejlesztési pályázatot adnak be. Egy nagy értékű kombinált fűrész- és famaró gép üzembe állításával szeretnék szolgáltatásukat bővíteni, s így már bonyolultabb ácsmunkák elvégzésére is vállalkoznak. A 3,2 millió forintos támogatás mellett a 800 ezer forint önerőt négymillió forintos hitel egészíti ki. A nyolc állandó dolgozó mellett jelenleg is két tanulót foglalkoztatnak, s a mostani beruházással ez a tevékenységük is megerősödhet: talán a jövőben gyakrabban képesek lesznek olyan ifjú tanulókat kibocsátani a műhelyből – mint azt már korábban is megtették –, akik országos tanulmányi versenyt nyernek.
Tőkebefektetés. A következő öt évben körülbelül 150 kisvállalat részesülhet a gazdaságpolitikai szempontokból fontos ágazatokba befektetni kívánó Széchenyi Tőkebefektetési Alap forrásaiból. Az alapot kezelő Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. közleménye szerint a nyáron indítják a vállalatok felkutatását célzó kampányukat. Az alap célja, hogy minimum százezer, maximum ötszázezer euró értékű tőkebefektetést hajtson végre. (MTI)
Menczer Tamás: Magyar Péterék nem akarják, hogy mi döntsünk a jövőnkről! - videó