Nem tudja folytatni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Görögország hitelezését, amíg a szanálási programhoz finanszírozási biztosítékot nem kap az EU-partnerországoktól – jelentette be csütörtökön Washingtonban az IMF szóvivője. Sohasem nyújtunk addig kölcsönt, amíg nem kapunk biztosítékot arra, hogy nem lesz rés a finanszírozásban. Így biztosítjuk a tagok pénzének biztonságát – jelentette ki sajtótájékoztatóján Caroline Atkinson szóvivő.
Az IMF delegációja jelenleg Görögországban tanulmányozza a 110 milliárd eurós, a valutaalap és az unió által közösen finanszírozott segélyprogram végrehajtásának körülményeit. A tét a következő, 12 milliárd eurós tétel lehívása, amit Athén az IMF jóváhagyása és további EU-garanciák esetén kaphat meg. Enélkül Görögország fizetésképtelenné válhat. Atkinson szerint Görögország rendkívüli erőfeszítéseket tett adósságválságának kezelése érdekében, ugyanakkor elismerte, hogy a programmal kapcsolatban jelentkeztek problémák. Az IMF szóvivője úgy vélekedett, hogy nem elkerülhetetlen a görög adósságszolgálat átütemezése.
Peter Bofinger közgazdász, a Würzburgi Egyetem professzora, a bölcsek tanácsának is nevezett öttagú kormányzati tanácsadó testület tagja szerint a görög adósság 40 százalékát el kellene engedni, s a maradékot át kellene váltani valamilyen más, a hitelezők által együttesen kibocsátott kötvényre, mégpedig egy, az adósságtörlesztési gondokkal küszködő európai országok megsegítésére kidolgozott, átfogó program keretében. – Először is fel kellene mérni, hogy egyáltalán mekkora összeget képes fenntartható módon törleszteni Görögország, Írország, Portugália, Spanyolország és Olaszország. Ez hatalmas erőfeszítést jelentene, de nem lehet elkerülni – jelentette ki.
Lemondott az óbudai baloldali korrupciós botrány egyik főszereplője