Elfogták Ratko Mladicsot

Rokonai házában, a vajdasági Nagybecskerek mellett levő Lázárföldön tegnap reggel letartóztatta a szerb rendőrség Ratko Mladics hágai körözöttet, akit a nemzetközi törvényszék háborús bűncselekményekkel – köztük a srebrenicai népirtással – vádolt meg, és aki másfél évtizede rejtőzködött Szerbia területén.

Sebestyén Imre
2011. 06. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiadást várnak. Az Európai Unió azt várja, hogy az elfogott Ratko Mladicsot haladéktalanul adják ki Hágának – hangsúlyozta tegnap, a fejleményt üdvözlő nyilatkozatában az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Catherine Ashton szerint a boszniai szerb hadsereg egykori, háborús bűnökkel vádolt parancsnokának az elfogása „fontos lépés Szerbia és a nemzetközi igazságszolgáltatás számára”. A délszláv háborúk során elkövetett súlyos bűncselekmények ügyében eljárni hivatott, hágai székhelyű nemzetközi ENSZ-törvényszék ügyésze 1995-ben emelt vádat Mladics ellen. Serge Brammertz, a hágai törvényszék ügyésze első reagáló nyilatkozatában kijelentette: Mladics letartóztatásával Szerbia „teljesítette egyik nemzetközi kötelezettségét”. Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke a hivatalos bejelentés után nyilatkozatban üdvözölte Mladics letartóztatását. „Ez jó hír Szerbiának, a térség stabilitásának, és új lendületet ad Szerbia EU-csatlakozási folyamatának” – fogalmazott Buzek. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy még mindig szabadlábon van a Hága által szintén körözött Goran Hadzsics. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szintén nyilatkozatban adott hangot örömének. Emlékeztetett arra, hogy Mladics „kulcsszerepet játszott a balkáni és az európai történelem néhány legsötétebb epizódjában, beleértve Szarajevó ostromát, valamint bosnyák férfiak és fiúk ezreinek 1995-ben Srebrenicában történt legyilkolását”. Most, csaknem 16 évvel azután, hogy vádat emeltek ellene, végre lehetőség nyílik az igazságtételre – tette hozzá Rasmussen. Történelmi pillanatnak nevezte csütörtöki nyilatkozatában Ratko Mladics őrizetbe vételét William Hague brit külügyminiszter. (MTI)


A faluba kiszállt rendőrség Milorad Komadics álnéven vette őrizetbe a legismertebb szökevényt, akiről első ránézésre nem lehetett teljes bizonyossággal megállapítani, hogy ő az, akit keresnek: az öregedés megváltoztatta vonásait, a 16 év nyomot hagyott rajta. A vizsgálatok azonban – arról nem jött hír, hogy megvan-e már a DNS-vizsgálat eredménye is – minden kétséget kizárva bizonyították, hogy Mladicsot fogták el.
Borisz Tadics szerb államfő kora délutáni rendkívüli sajtótájékoztatón maga jelentette be a legkeresettebb hágai vádlott kézre kerítését. Gratulált a biztonsági szolgálatoknak, amelyek lakossági bejelentés nyomán jutottak el ahhoz a falusi házhoz, ahol megtalálták Mladicsot. A vádlott nem tanúsított ellenállást. A B92 honlapján megjelent beszámoló szerint Mladics nem hordott álruhát, és szakállt sem növesztett. Az RTS szerb állami tévé szintén ilyen értesülést tett közzé a honlapján, s megjegyezte: Mladicsot nehéz felismerni, mert megöregedett.
*
Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy a letartóztatásnak köze van-e ahhoz, hogy Serge Brammertz hágai főügyész Szerbia számára kedvezőtlen jelentést készített az ENSZ Biztonsági Tanácsának, Tadics kitérően csak annyit mondott: ezzel az akcióval értelmetlenné váltak azok a bírálatok, amelyek szerint Szerbia közreműködése a törvényszékkel nem őszinte, és nem is akarja elfogni a két körözött személyt. Nem mulasztotta el kiemelni, hogy Mladics őrizetbe vételével Szerbia előtt megnyíltak a kapuk az Európai Unió felé. Ígéretet tett, hogy hamarosan kézre kerítik a másik szökevényt, Goran Hadzsicsot is. Tagadta, hogy bármiféle politikai kalkuláció állna a mostani letartóztatás mögött.
Egyes megfigyelők mégis úgy vélik, hogy a szolgálatok tudták, hol van Ratko Mladics, s letartóztatásához a legmegfelelőbb politikai pillanatot várták. Nem mellékes körülmény, hogy csütörtökön érkezett Belgrádba Catherine Ashton, az EU külügyminisztere, akiről Tadics azt mondta, hogy végig hitt Szerbia őszinteségében. Ashton egyébként sürgette a vádlott Hágába szállítását.
Szinte a letartóztatással egyidejűleg jelentette ki Jelko Kacin, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője, hogy Belgrád nem számíthat előrehaladásra az uniós csatlakozási folyamatban a vádlottak lefogása nélkül. Hollandia pedig ugyancsak megerősítette, hogy álláspontját Szerbia tagjelölti státusának megadásáról csakis és kizárólag Serge Brammertz főügyésznek a BT számára készült jelentése alapján alakítja ki. A főügyész egyébként elismeréssel adózott a szerb hatóságoknak.
A nemzetközi közösséghez hasonlóan a térség országai is üdvözölték Mladics letartóztatását. Még a boszniai Szerb Köztársaságban is a daytoni megállapodásból következő nemzetközi kötelezettség törlesztésének nevezték. Szerbiában azonban nem fogadták egyöntetű lelkesedéssel az egyesek által még a srebrenicai események részleteinek kitudódása után is nemzeti hősként tisztelt háborús parancsnok lefogását. A szerb hatóságok mindenesetre – így nyilatkoztak a rendőrségi vezetők – nem tartanak nagyobb tiltakozó megmozdulástól. Tegnap semmilyen szervezkedésről nem szereztek tudomást a biztonságiak, ám ez utalhat arra is, hogy a váratlan bejelentés meglepte a hazafiasnak nevezett politikai erőket. Tomiszlav Nikolicsot, a Szerb Haladó Párt elnökét, az ellenzék vezetőjét csak „meglepte” az akció, láthatólag ennek a demokratákra szálló politikai haszna bántja csupán, a radikálisok viszont nem adnák ki Mladicsot. Pedig elnökük önként ment annak idején Hágába. Minden jel szerint nagyobb politikai hullámverést nem okoz majd Mladics letartóztatása. Szerbia lakosságának többsége – annak ellenére, hogy a nemrégiben végzett közvélemény-kutatások eredményei mást mondanak – nem ezt tartja Szerbia legfontosabb problémájának, s nem bánja, hogy az ország túljutott rajta. A hírre az egyébként is erősödő dinár újabb csúcsot állított fel.
Bruno Vekarics, a háborús bűncselekmények ügyében eljáró szerb törvényszék ügyészének helyettese közölte, hogy folyamatban van Mladics hágai kiadatása, a jogi eljárás körülbelül egy hetet vehet igénybe.

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.