Úgy tudjuk, kikerült a készülő kamarai törvényből az a passzus, amely előírná, hogy egy bizonyos üzletnagyság felett csak hatástanulmány készítése után kaphasson építési engedélyt a tervezett kereskedelmi egység építtetője – mondta el lapunknak Kiss Ervin. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) főtitkára szerint az elképzelés várhatóan annak ellenére a kormány elé kerül június 8-ig, hogy gondok vannak az agrár- és a gazdasági kamaráról szóló törvényjavaslatok összefésülésével is.
– Továbbra is kitartunk eredeti javaslatunk mellett, hogy a 200 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező kereskedelmi egységek esetében csak a kamara hozzájárulásával s előzetes hatástanulmány készítése és értékelése után lehessen boltot nyitni – hívta fel a figyelmet Kiss Ervin. Felvetésünkre, hogy a boltnyitás hatásait jelenleg is kötelező vizsgálni az építés előtt, a főtitkár elmondta, a beruházó által fizetett hatástanulmány nyilván pozitív elbírálást javasol, ezért a készítés feltételeit a gazdasági miniszternek kellene meghatározni. Nemleges kamarai választ esetén pedig vissza kellene utalni az ügyet a beruházóhoz, ahogy a köztársasági elnök is viszszaküldheti a parlamentnek a neki nem tetsző törvényt.
A törvényjavaslat korábban ismert szövege szerint 500 négyzetméter fölött a területi, 2500 négyzetméter fölött pedig az országos kamara hozzájárulására lenne szükség új kereskedelmi egység nyitásához. Kiss Ervin ezt az elképzelést is elhibázottnak tartja, mert egy felmérés szerint éppen a 400 négyzetméter alatti üzletek szenvedték meg a hipermarketek és diszkontok elszaporodását, ráadásul irreálisnak tartja, hogy a vidéken létesített üzletek esetében a helyi viszonyokat nem ismerő központi kamarai apparátus döntene az üzletnyitásról.
– Amennyiben a törvényben a kamara vétójoga és nem véleményezési joga szerepelne, az – amint arra a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium is felhívta a figyelmet – sértené a vállalkozások szabad letelepedéséről, illetve a szolgáltatások szabadságáról szóló uniós szabályokat – hangsúlyozta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az unió kizárólag egészségügyi vagy élelmiszer-biztonsági okokból engedélyezi a korlátozásokat. A magyar törvényjavaslathoz hasonló kezdeményezés indult 2005-ben Katalóniában, ahol a helyi kamara a piaci helyzetre hivatkozva akadályozta a nagyobb cégek térnyerését, de az Európai Bíróság ezt versenyellenesnek ítélte.
Egy erőszakos bűnöző bosszúból ölte meg az RTL Klub volt vezetőjét