Hagyományos kenyérkeresés és részvétel a gyermeknevelésben – ezt a kettős és egymást sokszor kizáró szerepet várja el a magyar közvélemény. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium által támogatott Ellentmondó elvárások című tanulmányban Spéder Zsolt leírja, a férfiszerep a közvéleményben tradicionálisan egyet jelent a munkával, a munkával kapcsolatos sikerrel.
A szerző szerint fennmaradt a régi eszmékhez való ragaszkodás, amelyet az igazol, hogy a megkérdezettek 72 százaléka a férfi élete legfontosabb feladatának azt tartja, hogy anyagilag biztosítsa a családja megélhetését. Ugyanakkor szinte majdnem ugyanennyien (65 százalék) várják el a férjektől, hogy a pluszjövedelem-szerzésre fordított időt inkább családjuk körében töltsék el. Az elemzésből egyértelműen kiderül, hogy a magyarok a kereső- és családcentrikus férfitípusokat részesítik előnyben, azaz az ideális apa-férfi legyen sikeres a munkájában, azonban semmi se legyen fontosabb számára a családdal együtt eltölthető időnél. A szerző megjegyzi, meglepő módon e kettős elvárást a férfiak támasztják inkább maguk iránt.
Egy nemzetközi összehasonlítás szerint Magyarország Franciaországot és Németországot megelőzve a harmadik helyen áll, ahol a férfi önmegvalósítási szempontjából is elengedhetetlen eseménynek tartja az apaság megélését. Spéder Zsolt szerint a mai modern társadalomban az apaszerepek átalakulóban, változóban vannak, de az apákkal szemben támasztott, egymásnak ellentmondó elvárások még megoldásra várnak.
Az apák napját hazánkban június harmadik vasárnapján tartják; az apaságot és a szülői szerepet ünneplik.
Orbán Viktor: Fontos hét áll előttünk