Várhatóan ma vagy holnap Hágába szállítják Ratko Mladics vádlottat, akit csütörtökön fogtak el a szerb hatóságok lázárföldi rokonainál. A pontos időt biztonsági okokból természetesen titokban tartják.
A radikális párt tegnap esti belgrádi tüntetése összecsapásokba torkollott a kivezényelt több ezer rohamrendőrrel – írta a szerb fővárosból kiküldött tudósítónk, György Zsombor. A tüntetők provokálták a rendőröket, akik aztán módszeresen kiszorították őket a városközpontból, melyet azonban közben jócskán feldúltak. A megmozduláson mintegy tízezren vettek részt, kinyilvánítva, hogy készek megvédeni Mladicsot, akit véleményük szerint Tadics elnök az uniós csatlakozásért adott fel.
Mladics letartóztatása nem marad következmények nélkül a szerb politikai erőviszonyokra nézve. A jósolt nagy politikai megrázkódtatások azonban nem következtek be, de – mint Rasim Ljajic miniszter fogalmazott – Mladicsért a demokraták és partnereik a választások elvesztésével fizetnek. Az igazsághoz tartozik azonban, hogy egyébként sem kecsegtettek győzelemmel a közvélemény-kutatások.
A WikiLeaks által közzétett adatok szerint a szerb hatóságok 2006 óta pontosan tudták, hol rejtőzködik Ratko Mladics – írja a Jutarnji list horvát lap. E forrás szerint 2009-től azonban őszintének tűnik a politikai szándék, hogy kiszolgáltassák Mladicsot, de akkor állítólag már nem ismerték tartózkodási helyét.
Olyan információk is napvilágot láttak, hogy a férfit pecsétgyűrűje buktatta le. Ezt látta meg egy rendőrségi informátor, aki nyomra vezetette a hatóságokat. Olyan vélemény is van, melyek szerint a rajtaütés megrendezett volt, azt a Nyugat és Szerbia közötti egyezkedések előzték meg; Mladicsnak megígérték családja védelmét, ezért nem tanúsított ellenállást.
A bírákat kijelölték, s már azt is tudni, hogy néz ki Mladics scheveningeni cellája. Három bíró alkotja a tanácsot: a német Christoph Flügge, a holland Alphonse Orie és a dél-afrikai Bakone Moloto. A főbíró Flügge lesz, ami azért váltott ki meglepetést, mert annak idején kivételezték a Karadzsics-perben, miután a srebrenicai vérengzést nem tartotta népirtásnak. Most mégis ő vezényli majd le a Mladics-pert. A per alatt a vádlottat egy tíz négyzetméteres cellában tartják majd fogva. A bútorzatot egy ágy, egy fémszekrény, szék, asztal és egy tévékészülék képezi.
Ami a főbírót illeti, a hatvanhárom éves Flügge 1989-től a berlini szenátus büntetés-végrehajtási részlegét vezette, de államügyészként és bíróként is tevékenykedett. Ban ki-Moon, az ENSZ főtitkára, 2008-ban nevezte ki a volt Jugoszláviában lezajlott háborús bűnök feldolgozására alakult büntetőtörvényszék tagjának. Azon bírák közé tartozott, akik ez év februárjában huszonhét évi börtönbüntetést szabtak ki a volt szerb rendőrfőparancsnokra és helyettes belügyminiszterre, Vlasztimir Dzsordzsevicsre, a Koszovóból elüldözött nyolcszázezer albán miatt. A szociáldemokrata pártkönyvvel rendelkező jogász a büntetés-végrehajtás kimondott specialistája. A Mladics-per pályafutása legkényesebb feladatának ígérkezik.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön