A Mol-részvénycsomag visszaszerzése a kulcselem azon intézkedések körében, amiket a kormány az elmúlt egy évben hozott hazánk energetikai függetlensége érdekében – erről beszélt Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának tegnapi ülésén. A tárcavezető a Mol-ügyletet nem tekinti luxusberuházásnak, ez a lépés ugyanis az ország vagyonát növeli. Fellegi Tamás arra is kitért, hogy folyamatban van a hiteles vagyonmérleg kialakítása. E téren az egyik legnehezebb helyzetet örökölte elődjeitől a kormány. Bejelentette, hogy a Nabucco földgázvezeték megépítéséről szóló támogatói szerződést jövő héten írják alá Törökországban. Képviselői kérdésre válaszolva a fejlesztési miniszter megjegyezte, azért látják el csak most kézjegyükkel a dokumentumot, mert az „a nemzeti érdeket eddig védte kellő mértékben”.
– Mostanra sikerült az összes PPP-szerződést (a magán- és a közszféra együttműködésével létrejövő beruházásokat) áttekinteni – mutatott rá a tárcavezető. Az eddigiek alapján – mint mondta – jól látható, hogy „arcpirítóan” hiányzik a kockázatközösség: az esetek zömében az állam vállal minden terhet, miközben a privát társaságok többszörös haszonra tesznek szert. A jövendő generációk tehermentesítése érdekében az állam megpróbálja kivásárolni a szerződések egy részét, továbbá jogilag vizsgálják a megkötött megállapodásokat, akár büntetőfeljelentést is tehetnek. A tárcavezető megjegyezte, hogy még júliusban a parlament elé kerül az új közbeszerzési törvény, amely átláthatóbbá, egyszerűbbé és olcsóbbá teszi ezeket az eljárásokat.
– A Mol-részvényeket az állam a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) lehívott, de fel nem használt hitelrészletből finanszírozná – erősítette meg a Magyar Nemzet kérdésére Fellegi Tamás. Irina Ivascsenko, a valutaalap itteni képviseletének vezetője múlt héten több alkalommal is azt nyilatkozta, hogy nem köthető össze egymással az olajipari papírok visszavásárlása és az IMF-hitel.
Ennyire még sohasem tették nevetségessé a Mediánt