Alig tíz hónappal az alapkőletétel után megkezdte a termelést a Magyar Gumi-újrahasznosító Kft. üzeme Tamásiban. Mint azt Vitézy Tamás, a társaság többségi tulajdonosa a létesítmény ünnepélyes átadásakor közölte, a hazai hulladékgazdálkodás szempontjából különösen fontos, hogy – az ország más hasonló üzemeivel együtt – immár teljes egészében képesek vagyunk feldolgozni az évente keletkező 40-50 ezer tonna gumihulladékot. Az eljárás mikéntjéről kifejtette: az autógumiabroncsok felső részét vizes eljárással ötszáz mikronos szemcsékre bontják; az így nyert por használható fel ismét gumikészítésre. Ennél nagyobb feladat, hogy a nem porlasztható részekből granulátumot állítsanak elő, ám ennek felhasználása is rendkívül változatos lehet a műfűtől kezdve a játszótereket borító gumipadlón át a különböző közúti alkalmazásokig. A cégvezető kiemelte a gumibitumenben rejlő lehetőségeket is: az aszfaltnál lényegesen strapabíróbb és olcsóbb útburkolat egyik fontos alapanyaga ugyanis szintén a gumihulladékból előállított granulátum.
– Az üzem évente húszezer tonna gumit képes feldolgozni, ám az induló kapacitás – a környezetvédelmi engedélyek miatt – ennek fele lesz.
A beruházás összértéke 1,1 milliárd forint, amelyből közel félmilliárdot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség finanszírozott – emelte ki Vitézy Tamás, aki a tulajdonosi kört illetően elmondta: a társaságban részes egy luxemburgi bejegyzésű társaság is, ám mivel ebben magyar magánnyugdíjpénzek is voltak, így a tényleges tulajdonos a jelen helyzet szerint részint a magyar állam. Ennek pontos tisztázása – tette hozzá – jelenleg is zajlik. A beruházás nem csak környezetvédelmi szempontból fontos. Mint Majtán János, a tolnai település polgármestere kiemelte, a hátrányos helyzetű kistérségen különösen nagy a jelentősége az új munkahelyek létesítésének. Az üzem ötven főnek biztosít munkát, míg a beszállítók ugyanennyi munkásnak adnak állást.
Mit tudunk eddig a Lakatos Márk-féle pedofilbotrányról?