Hetekkel a halálos áldozatokat is szedő német hasmenéses járvány kitörése után továbbra is sötétben tapogatóznak a szakértők a betegséget okozó baktérium eredetét illetően – jelentette tegnap a DAPD. A német hírügynökség beszámolója szerint miközben a Robert Koch országos járványügyi intézet csaknem kétezer-négyszáz fertőzött, illetve gyanús személyt tart számon, s közülük mintegy ötszázan életveszélyes állapotban vannak, továbbra sem tudni, mi terjeszti a gyilkos EHEC baktériumot. Lapzártáig egyébként tizenhét halálos áldozatról adtak hírt a szövetségi köztársaságból. Európa-szerte másfél ezren fertőződtek meg, a baktérium mára a brit szigetekre is eljutott.
Nyugtalanítónak tartják azt is, hogy a betegség tünetei változnak: Észak-Németországból már hasmenéstől mentes, ám idegrendszeri bántalmaktól és epilepsziás rohamoktól szenvedő fertőzöttekről is beszámoltak az egészségügyi hatóságok. Ami bizonyos, hogy a mostani járványt a 0104:H4 baktériumtörzs okozza, amely a hírek szerint tíz évvel ezelőtt egyszer már megjelent az országban. Az E. coli nagyszámú fertőzést korábban, 1988-ban is okozott már, a kilencvenes évektől folynak kutatások, amelyek célja a gyors felismerés és a kezelés. A németek után az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is bejelentette tegnap, hogy eddig nem sikerült kideríteniük, honnan ered a kór, amely már legalább kilenc európai országban ütötte fel a fejét, s arra késztette Oroszországot, hogy az Európai Unió egészére kiterjeszsze a zöldségimport tilalmát. A hír hallatán az Európai Bizottság az intézkedés visszavonását követelte Moszkvától, hiszen a tilalom komoly veszteséget okoz a tagállamoknak. Az orosz embargó Magyarországnak is jelentős gondot jelenthet, mivel a hazai zöldségkivitel 10-15 százaléka irányul Oroszországba, ami 100-150 ezer tonnát jelent évente – közölte Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az MTI-vel. A kivitel értéke 20-25 milliárd forint.
Az AP azt közölte: a WHO szakemberi úgy sejtik, állattól származhat az ölni is képes baktérium, ám ezt még nem tudják bizonyítékokkal alátámasztani. Németországban a zöldségek maradtak a figyelem központjában, a szakemberek a saláta, az uborka és a paradicsom fogyasztását nem is ajánlják.
José Luis Zapatero miniszterelnök sérelmezte, hogy több tagország beszüntette a spanyol zöldségek importját, miközben az EU garantálja az áruk szabad mozgását.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni