Az elmúlt egy hónapban – a korábbiakhoz képest – kevesebb végrehajtást indítottak meg a hitelezők – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara nyilvántartásából. Az adatok azt mutatják: miközben február és április között mindennap nagyjából kétezer új eljárást kezdeményeztek a pénzükre váró hitelezők, addig májusban általában napi ezer alkalommal kérték a közjegyzőktől a végrehajtás megindításához szükséges dokumentum, az úgynevezett fizetési meghagyás kibocsátását. Mindez annak fényében nevezhető érdekesnek, hogy a kilakoltatási moratórium áprilisi szűkítésétől sokan a végrehajtások számának drasztikus megugrását várták.
A folyamat hátteréről a közjegyzői kamara vezetőjét, Tóth Ádámot kérdeztük. Szerinte csupán átmeneti visszaesésről van szó, és úgy véli: heteken belül újra felfuthat a végrehajtások száma. Az elnök magyarázatként kifejtette, hogy az utóbbi időszakban két nagyobb hitelezői kör kevés alkalommal vagy egyáltalán nem lépett fel adósaival szemben. Az egyik csoportot a parkolási társaságok alkotják. Tóth Ádám emlékeztetett rá, hogy az önkormányzati választások után több helyütt átalakították a helyhatóságokhoz tartozó vállalkozásokat, s az átszervezés időszakában a be nem fizetett parkolási díjak, bírságok behajtása háttérbe szorult. – Az utóbbi hetekben számos céggel kötöttünk szerződést, így parkolási bírság miatt a közeljövőben nagy mennyiségben állíthatnak ki a közjegyzők fizetési dokumentumokat – mondta az elnök. A kamara vezetőjétől megtudtuk azt is: az önkormányzati ingatlankezelő cégek alkotják a végrehajtásokat eddig elvétve kezdeményező hitelezők másik csoportját. Tóth Ádám rámutatott, hogy a moratórium április 15-e óta már nem védi az önkormányzati lakbértartozást felhalmozókat, így a múlt hónap közepe óta a helyhatóságok is eljárást indíthatnak nem fizető bérlőikkel szemben. Így a parkolási cégek mellett számos önkormányzati ingatlankezelő vállalkozás kereste meg az utóbbi időben a közjegyzőket.
A kamara mindeközben – igazodva a hitelezők igényeihez – újabb informatikai fejlesztést alakított ki az eljárások felgyorsítására. Az új megoldás lehetővé teszi, hogy a sok adóst nyilvántartó vállalatok több száz, esetleg több ezer ügyfelük ellen indítsák meg egyszerre, egyetlen gombnyomással a tartozások behajtását célzó eljárást. Az elnök szerint leginkább a közműtársaságok és a telefoncégek használják majd ki az új módszer nyújtotta előnyöket. A leggyakrabban ugyanis még mindig a közüzemi vállalkozások és a telekommunikációs társaságok kérik a közjegyzőktől: állítsák ki a végrehajtási eljárás első lépésének számító fizetési meghagyást a felgyülemlett tetemes mennyiségű számlatartozás kiegyenlítése miatt.
Napi balfék: David, repülni hív a magas ég!