Tegnap az Országházban Schmitt Pál köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal (polgári tagozata) kitüntetést adományozták Menczer Gusztávnak a politikai okokból elítéltek és meghurcoltak érdekében végzett sokirányú, több mint két évtizedes tevékenysége, példaértékű életútja elismeréseként.
Menczer Gusztáv a Gulagot megjárt milliók egyik túlélője. A Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete (Szorakész) elnöke ma nyolcvanhárom éves. Korát meghazudtoló módon tevékenykedik ma is. Orvostanhallgatóként a szovjet katonai elhárítás 1945. szeptember 22-én tartóztatta le, és a 7. gárdahadsereg törvényszéke kémkedés vádjával 10 évi javító-nevelő munkatáborra ítélte. Nyolc év raboskodás után a szibériai Kolima lágeréből szabadult. A kilencvenes években Gorbacsov – több más politikai fogollyal együtt – bocsánatot kért Menczel Gusztávtól a meghurcoltatásáért. Arra a kérdésre, hogy mi a kommunizmus legnagyobb bűne, így fogalmazott egy korábbi nyilatkozatában: „Az, hogy elvette az emberek önállóságát, igába hajtotta őket, és csak profitált belőlük. Az elnyomott népek nyomorúságát én nem csak a bolsevizmus számlájára írom, tekintettel arra, hogy a nyugati országok nagyon szépen asszisztáltak mindehhez. Kétségtelenül vesztes ország vagyunk, de nem tettünk semmivel sem többet, mint Ausztria. Ausztriának semmi baja nem lett. Ez a történelmi igazságtalanság.”
Külügyi szóvivő: Egy Magyarország-Ukrajna átfogó együttműködési megállapodásban hangsúlyosan kell szerepelnie a magyar nemzeti közösség jogai visszaadásának