Az Országgyűlésben hétfőn elfogadott környezetvédelmi termékdíjról szóló jogszabállyal kapcsolatban Nagy Andor azt mondta: a korábbi rendszerben a termékdíjfizetésre kötelezett gyártók, kereskedők nem voltak érdekeltek abban, hogy eljussanak az újrahasznosítás maximumáig, és csak a minimumszint teljesítésére törekedtek, kipipálva ezzel az előírt kötelezettséget. Az Országgyűlésben hétfőn 283 igen szavazattal, 60 nem ellenében elfogadott – a fideszes Sebestyén László jegyezte – jogszabály szerint termékdíjkötelesnek minősül az akkumulátor, a csomagolás, az egyéb kőolajtermék, az elektromos és elektronikai berendezés, a gumiabroncs és a reklámhordozó papír. Az ilyen termékek hulladékgazdálkodási stratégiáját a kilenctagú termékdíjbizottság határozza majd meg, a hasznosítást pedig az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. szervezi. A céget a környezetvédelemért felelős miniszter alapítja, és az ügynökség ír ki pályázatot a hulladék begyűjtésére, hasznosítására. Az előterjesztő Sebestyén László a tegnapi tájékoztatón azt mondta, tisztában vannak azzal, hogy sokaknak kedvezőtlen az egyik legtöbb pénzt hozó rendszer, a hulladékhasznosítás átalakítása, ugyanis az új jogszabállyal rontanak bizonyos üzleteket. Álláspontja szerint ugyanakkor a törvény nyomán két-háromezer új munkahely jöhet létre a hulladékhasznosító iparban – elsősorban az alacsonyan képzett, hátrányos helyzetű lakosság számára –, továbbá növekedhet az újrahasznosítással kapcsolatos lakossági tudatformálásra szánt forrás.
Arra a kérdésre, miszerint nem tartanak-e attól, hogy a gyártók, kereskedők a fogyasztókra terhelik majd át a díjat, Nagy Andor azt válaszolta: ez benne van a pakliban, de piaci verseny van. Hozzátette, a szemétdíj összegének alakulása nincs közvetlen összefüggésben a termékdíjtörvénnyel.
Zsákoltak. Az LMP több zsák hasznosítandó hulladékot, többek között használt gumiabroncsokat, rossz ventillátort és számítógép-alkatrészt, üres sörösdobozokat, illetve akkumulátort vitt a Vidékfejlesztési Minisztérium elé, hogy így fejezzék ki: rossznak tartják a termékdíjtörvényt. Szilágyi László országgyűlési képviselő az épület előtt tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy rossz jogszabály született, de még annak sem látják a garanciáját, hogy működni fog. Szerinte a tervezett körülbelül ötvenmilliárd forintos bevételből 24,5 milliárd forint jut az államkasszába, és ha nem folyik be a teljes tervezett összeg, akkor nem biztos, hogy elég pénz jut majd a hulladékgazdálkodásra és előfordulhat, hogy nem sikerül teljesíteni az uniós kvótát. Ezt pedig büntetések követhetik – mutatott rá.
Patakba hajtott hajnalban egy kisteherautó Háromfánál