Erről a szakpolitikus szerdán, budapesti sajtótájékoztatóján beszélt, hivatkozva az Orosz Föderáció Nukleáris Központjának jelentésére, amelyet a Paksi Atomerőmű meghívására tavaly nyáron a helyszínre érkező Szergej Uruszov projektmenedzser készített.
Illés Zoltán hangoztatta: a jelentésben kifogásolt körülmények, a vízbetörésekről készített fotók alapján az állapítható meg, hogy a helyszín alkalmatlan a kis- és közepes aktivitású sugárzó hulladékok hosszú távú tárolására. A politikus az ügyben Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszterhez fordul, továbbá a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségtől is kéri az ügy kivizsgálását.
Fodor soron kívül vizsgáltat
Fodor Gábor soron kívüli helyszíni szemlére és hatósági ellenőrzésre utasította a székesfehérvári zöldhatóságot, hogy megvizsgálja, a bátaapáti atomhulladék lerakó kivitelezése során történt-e olyan változás, amely környezeti kockázatot okozhat.
Az Országos Atomenergia Hivatal tulajdonában álló Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. – az építtető – egyébként köteles minden menet közben beállt változást jelenteni a zöldhatóságnak, ilyen bejelentés eddig nem érkezett. A zöldhatóság most felelős nyilatkozattételre szólítja fel az engedély birtokosát arról, hogy bekövetkezett-e lényeges változás az engedélyezéskori körülményekhez képest.
Amennyiben az indokolt, a felügyelőség megteszi a szükséges lépéseket. Az eredeti engedélyezési eljárást megelőzően egyébként környezeti hatástanulmány készült, és a létesítményhez a geológiai szolgálat és a bányakapitányság is szakhatósági hozzájárulását adta – áll a környezetvédelmi minisztérium közleményében.
(MTI)