A WC előtt gyógyult, de a kórházi napidíjat megfizettették vele

A kórházak költségvetésének mindössze egy-két százalékát adja a kórházi napidíjból származó bevétel – állítják az intézményvezetők. Szerintük hiába fenyeget az egészségügyi tárca azzal, hogy ha eredményes lesz a Fidesz népszavazása, nem pótolják a kieső bevételt, a másfél napi költségnek megfelelő összeget ugyanis ki tudják gazdálkodni. Szerintük az aktív ágyszámok megszüntetéséből és az állami normatívák csökkentéséből eredő kiesések sokkal nagyobb problémát okoznak.

MNO
2008. 01. 29. 23:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki tíz napig fekszik egy kórházi ágyon, annak 3000 forintot kell kifizetnie az intézménynek. A nyugdíjasoknak ez is sok, a kórházaknak viszont nem jelent komoly többletbevételt. A Hír TV a múlt héten mutatott be egy rejtett kamerás felvételt a gyöngyösi kórházról, ahol a folyosón feküdtek a betegek. Az intézményt működtető magáncég, a Hospinvest Kft. ezektől a betegektől is elkérte a 300 forintos kórházi napidíjat, annak ellenére, hogy volt, akinek a WC előtt kellett gyógyulnia.

A csornai Margit Kórház havonta 60 millió forintos támogatást kap az egészségbiztosítási pénztártól. A gazdasági igazgató szerint ehhez képest elenyésző a napidíjból származó bevétel. Némethné Borsodi Éva elmondta: ha a népszavazás után ez a bevétel kiesik, nem kerül a kórház súlyosabb anyagi helyzetbe, mint a struktúraátalakítás után, hiszen náluk 100 ágyat elvettek és a teljesítmény-volumenkorlát is csökkent.

A győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban közel egy év alatt 48 ezer fekvő beteg 45 millió forintnyi napidíjat fizetett be. Az intézmény 2007-ben 11 milliárd forintból gazdálkodott. Tehát a napidíj az intézmény egész évi költségvetésének csak a 0,4 százaléka, mely összesen másfél nap teljes működési költségét fedezi – mondta el Tóth Ervin, az intézmény gazdasági igazgatója.

A kórházakban nem a napidíj esetleges megszűnése okozna gondot, hanem sokkal inkább az ambuláns forgalom nagy csökkenése, s az ebből adódó bevételkiesés. A győri kórházban a reformok bevezetése óta 400 ezerrel kevesebb beteg fordult orvoshoz, mint az előző időszakban.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.