Az önkormányzati választásra jelölteket és a megyei listát szeptember 3-ig lehetett bejelenteni az illetékes választási bizottságnál. A törvény szerint az összegyűjtött, de le nem adott ajánlásokat hétfő 16 óráig meg kell semmisíteni, és az erről készített jegyzőkönyvet csütörtökön 16 óráig be kell nyújtani a választási bizottságnak.
A megsemmisítésről szóló jegyzőkönyveknek tartalmazniuk kell, hány darabot semmisítettek meg. A megsemmisítés módjára a törvény nem utal, a szelvényeket általában bezúzzák, majd elégetik. A megsemmisítés célja, hogy az ajánlók személyes adatai és – különösen érzékeny adatnak tekinthető – politikai véleményük ne kerülhessen illetéktelenek kezébe.
Mivel az önkormányzati választáson nemcsak jelölőszervezetek jelöltjei, hanem függetlenek is indulhatnak, a le nem adott ajánlások megsemmisítésére vonatkozó előírás a jelöltségre függetlenként aspirálók által gyűjtött ajánlásokra is vonatkozik. Azokat az ajánlásokat is meg kell semmisíteni, amelyeket ténylegesen nem használtak fel a jelölt nyilvántartásba vételéhez.
Lezárul a kompenzációs listák állításának ideje is
Az önkormányzati választáson a tízezernél több lakosú településen és a fővárosi kerületben a képviselők vegyes választási rendszerben – egyéni választókerületben és kompenzációs listán – szerezhetnek mandátumot. A tízezernél nagyobb lélekszámú településen, illetve fővárosi kerületben egyéni választókerületi képviselőjelölt az lesz, akit az adott választókerület választópolgárainak legalább 1 százaléka jelöltnek ajánlott, kompenzációs listát pedig az a jelölőszervezet indíthat, amely a település egyéni választókerületeinek több mint felében jelöltet állított.
A kompenzációs listát és az azon szereplő jelölteket ma 16 óráig lehet bejelenteni a helyi választási bizottságnál. Fontos, a korábbi választásoktól eltérő új szabály, hogy az alkotmánymódosítás nyomán nem lehet jelölt a Magyar Honvédség, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja szolgálati jogviszonyának fennállása alatt, illetve akkor sem, ha szolgálati jogviszonya három évnél nem régebben szűnt meg. A lista bejelentése után a jelöltek sorrendjét már nem lehet módosítani, új jelöltet nem lehet a listára felvenni, a listán szereplő jelöltet a jelölő szervezet nem vetetheti le a listáról, és a jelölő szervezet a listát nem vonhatja vissza. Ha valamelyik jelölt a listáról kiesik (elveszíti választójogát vagy írásban lemond a jelölésről), helyére a listán soron következő jelölt lép.
A kompenzációs listát és az azon szereplő jelölteket a helyi választási bizottság a bejelentésüket követő két napon belül veszi nyilvántartásba. A voksolás napján a választópolgár csak az egyéni képviselőjelöltre szavazhat. A kompenzációs listára a választó nem voksolhat, mert arról a mandátumokat az egyéni választókerületekben összesített töredékszavazatok (vagyis az egyéni választókerületben mandátumot nem szerző jelöltekre leadott érvényes szavazatok) arányában osztják ki.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.