A kommunisták kelet-európai hagyatéka

Anne Applebaum szerint a Moszkvából irányított emberek kis csoportja csábította be a fiatalokat az ÁVH-ba.

Zord Gábor László
2014. 04. 28. 3:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Vasfüggöny a könyvének címe. Nem gondolja, hogy 2014-ben a magyar olvasóközönségben ez a cím olyan emlékeket ébreszt, amelyek rezonálnak a jelenlegi oroszországi és ukrajnai történésekkel?
– Először három éve, hosszú idővel a jelenlegi események előtt jelent meg a könyv, tehát semmiképpen sem állt szándékomban ilyesmi. Azt sem gondolnám, hogy bármi, ami Oroszországban történik, pontosan megegyezik azzal, ami 1945-ben történt, bár van néhány érdekes párhuzam. Például elképesztő volt látni az orosz kommandósokat és a velük együttműködő ukrán nehézfiúkat akcióban Kelet-Ukrajnában, és megérteni, hogy amit tesznek, pontosan ugyanaz, ami itt történt 1945-ben. Abban a tekintetben legalábbis, ahogy a titkosrendőrséget megszervezték. Jól képzett, részben Moszkvából irányított emberek kis csoportja becsábította ezeket a hatalom nélküli fiatalokat az ÁVH-ba, Lengyelországban a Bezpiébe, fegyvereket és ideológiát adva nekik, amelyre azok nagyon fogékonynak mutatkoztak. Láthatjuk, hogy ez ugyanígy működik most Kelet-Ukrajnában, úgyhogy néhány, az oroszok által a terület megszerzésére irányuló kísérlet során használt taktika hasonló, mint akkoriban. Persze az hosszú beszélgetést igényelne, hogy pontosan mi hasonló, és mi különbözik, de tény, hogy sok hasonlóságot látok.

– Amikor elkészítette a könyvet, széles körű kutatásokat folytatott, egy sereg emberrel beszélt, és olvasta a korábbi kutatások eredményeit. Mit tapasztalt, milyen mélyen vésődött be a térség társadalmainak emlékezetébe a kommunista hatalomátvétel időszaka?
– Úgy gondolom, a könyvemben tárgyalt, 1945 és 1953 közötti időszakra nem emlékeznek vissza olyan jól. Az emberek inkább 1956-ot idézik fel itt, Lengyelországban pedig 1981-et. Ezt a szürke, ködös periódust kevésbé ismerik és értik.

– Ez azért van, mert az emberek nem büszkék erre az időszakra, esetleg máig félnek?
– Az emberek hősöket akarnak, és ebben az időszakban nem találni túl sok hőst. Vannak, de kevesen. Az emberek igyekeztek egyenesbe jönni a szörnyű háború után, új életet kezdeni, de nem akartak harcolni többet. Nem morálisan tiszta időszakról van szó, ennek megfelelően nehéz róla beszélni.

– Elkerülhetetlen azok megítélése, akik együttműködtek a szovjetekkel, és ezzel lehetővé tették a hatalomátvételt. Mennyiben voltak ők egyszerű szolgák, és mennyiben idealista kommunisták a két háború közti időszakból?
– Ez természetesen személyfüggő, de nem feltétlenül kell azt hinni, hogy a kettő szétválasztható. Lehetett valaki hívő kommunista, ugyanakkor vágyott egy jó állásra, igyekezett bejuttatni a gyerekét az egyetemre, és közben attól félt, hogy a Gulagra küldik. Az emberi agy képes arra, hogy ezeket a megfontolásokat egyszerre tartalmazza. Az embereket egyszerre sok dolog motiválja. Miért ragaszkodik valaki valamilyen ideológiához? Lehet, hogy pénzügyi, lehet, hogy érzelmi okai vannak. Nem hiszem, hogy itt ellentmondás állna fenn.

– Mennyiben tette lehetetlenné a rezsim egy olyan középút megtalálását az emberek számára, amelyen haladva el lehetett kerülni az együttműködést, de egyben mégis érvényesülni tudtak?
– Jó kérdés. Ez lehetetlen volt, és éppen ez volt a rendszer célja. Nemcsak a politikát, a gazdaságot, hanem a társadalmi, kulturális életet is ellenőrzés alá vonták az óvodától a nyári táborig. Elkerülhetetlenné tették, hogy a mindennapi élet során érintkezni kelljen a rendszerrel.

A teljes interjú a hétfői Magyar Nemzetben olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.